جمعه 3 بهمن 1399

اهداف و برنامه ها


اقتصاد و معیشت مناسب برای همه
 1. حمایت از طرح ملی هدفمندی یارانه ها با تاکید بر رشد عدالت اقتصادی و کاهش فقر و نابرابری اقتصادی و تاکید بر اجرای صحیح و کاهش آسیب های احتمالی طرح
 2. مبارزه با مفاسد اقتصادی ، رانت خواری و ویژه خواری و جلوگیری از احیاء اشرافی گری توسط مدیران.
 3. توجه به تداوم طرح مسکن مهر جهت تهیه سرپناه برای اقشار کم درآمد
  کمک به تکثر صنایع کوچک و زود بازده در راستای اشتغال زایی و خروج صنایع استان از سیستم مونتاژ و حرکت به سمت تولید سیال و انبوه در تطبیق با نیاز بازار محلی و منطقه ای.
 4. حمایت از تولید داخلی و مساعدت به صنایع خود اتکاء و تاکید بر سرمایه گذاری در مزیت های نسبی تولیدات صنعتی ، کشاورزی ، انرژی و خدمات
 5. توجه به افزایش صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی برای تسریع در رشد اقتصادی استان.
 6. تاکیـد بر هدفمنـدی در سرمایـه گذاری و جذب مشارکت سرمایه گذاران در طرح های زود بازده.
 7. توجه به تکمیل پروژه های عمرانی و حذف  هزینه های سربار استهلاک پروژه های نیمه تمام.
 8. پیشگیری از اسراف – تبذیر و تجمل گرایی در اجرای پروژه ها و طرح.
  توجه به اشتغال مولد با حمایت متناسب از کارگر و کارفرما.
 9. تولید ثروت و افزایش ارزش افزوده با تکیه بر توانمندی های بومی برای خروج از وابستگی به درآمد های نفتی.
 10. کمک به بازارسازی در کشورهای منطقه نزدیک به آذربایجان شرقی و اشباع بازارهای هدف از طریق سیستم توزیع مناسب و با گرایش به مزیت های نسبی از جمله کفش، چرم و قالی

ورزش خوب برای همه
 1. توجه به ورزش همگانی و ایجاد بسترهای لازم برای توسعه ورزش همگانی.
 2. حمایت از ورزش های حرفه ای و قهرمانی استان در کلیه رشته های ورزشی استان به ویژه تقویت تیم تراکتورسازی تبریز به عنوان نماد ورزشی استان.
 3. حمایت از توسعه سالن های ورزشی برای بانوان .
 4. توجه ویژه به ورزش های شنا و کوهنوردی و بسیج امکانات ورزشی استان برای ارائه بسته های ورزشی به منظور ارتقاء سلامت جسمی و روانی شهروندان با تاکید بر شعار: عقل سالم در بدن سالم.
 5. حمایت از ورزش نوجوانان و نونهالان در مدارس برای دختران و پسران، همچنین استفاده بهینه از امکانات موجود مدارس برای کاهش اوقات بیکاری آن ها و استفاده مطلوب از اماکن در اختیار مدارس.
 6. تقویت و رشد ورزش محلات و ایجاد باشگاه های محلی و شناسائی افراد مستعد و کادرسازی برای انتقال آنها به تیم های مطرح ورزش استانی و ملی.


فرهنگ خوب برای همه
 1. استفاده از پتانسیل توانمند نیروهای فرهنگی برای اداره بهتر استان به جهت برخورداری از ویژگی های فکری و تنوع تخصص اساتید و معلمان حاضر در نهاد های دانشگاه ها و آموزش و پرورش.
 2. مشارکت دادن مردم در ظرفیت سازی برای توسعه فرهنگ عمومی.
 3. کمک به جذب هدفمند دانشجویان به دانشگاهها در رشته های مختلف بر اساس نیازها و  اولویت های جامعه وعلایق و اشتیاق علم آموزان به جهت برخورداری از چشم انداز مناسب و صحیح برای ورود به بازار کار یا استفاده مطلوب از آموزشهای فراگرفته در فرآیند زندگی اجتماعی.
 4. توسعه مطبوعات استانی و حمایت از تنوع فکری در جریانات فرهنگی برای غنا بخشی به پیشینه پر محتوای فرهنگی استان و حمایت از نخبه های فرهنگی که پیشقراولان تنظیم و ترویج فرهنگ اصیل هستند .
 5. توجه به رسانه های جمعی و کمک به قرار گرفتن اندیشمندان و صاحب نظران فرهنگی بر مدار تصمیم سازی ها و مصادر امور برای ارتقاء قابلیت های مدیریتی و توسعه ظرفیت های کارشناسی برای مقابله با تهاجم فرهنگی و تقویت فرهنگ بومی و محلی هم راستا با فرهنگ اسلامی – ایرانی.
 6. توجه ویژه به رسانه پاک با قابلیت دسترسی آسان و سریع به اطلاعات و اخبار و تفریحات سالم دنیای مجازی و اینترنت و افزایش سرانه تولید فیلم و سریال با تکیه بر تاریخ و ادبیات آذربایجان
 7. تقویت مساجد به عنوان فعالیت های فرهنگی که از صدر اسلام نقش محوری در تنظیم روابط فرهنگی و حفظ هویت اصیل فرهنگی داشته است.
 8. تقویت زبان و فرهنگ مادری و توجه به شعر و ادب آذری و فارسی و حمایت از هنرمندان بومی که در صیانت از زبان مادری و فرهنگ آباء و اجدادی کوشا هستند.
 9. ایجاد زمینه مشارکت همگانی مردم در فعالیت های فرهنگی و شناساندن موءلفه های قدرت  نرم و شیوه های مبارزه با جنگ نرم.

سیاست فراگیر برای همه
 1. صیانت از ارزش های انقلاب اسلامی با تکیه بر خدا محوری و مردم سالاری دینی.
 2. بسط بصیرت و تعمیق معنویت و ارتقاء روحیه عدالت خواهی.
 3. حرکت در سیاست خارجی بر سه محور عزت، حکمت و مصلحت و در سیاست داخلی حمایت از حقوق شهروندی، آزادی بیان، احترام به قومیت ها و حمایت از هویت خواهی اقوام ایرانی در سایه سار پرچم مقدس اسلام
 4. ایجاد فضای رقــابت سیاسی سالــم بین احزاب و جریانـــات سیاسی و تقویت نشاط سیـاسی در احزاب و تشکل های  مردم نهاد.
 5. تأکید بر اشتراکات اعتقادی ، فرهنگی و سیاسی کشورهای منطقه به ویژه گسترش روابط حسنه با همسایگان در راستای افزایش همبستگی برای توسعه امنیت ملی و منطقه ای.
جامعه خوب برای همه
 1. تأکید بر انتصاب مدیران استانی بر حسب شایسته سالاری ، اهتمام ویژه به شایسته خواهی و تلاش برای شایسته داری در پست های مدیرتی.
 2. وجه به توسعه امنیت حقوقی و حقیقی شهروندان.
 3. توجه به آسیب های اجتماعی از جمله بزهکاری، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، قاچاق و پیرو آن افزایش امنیت روانی و فکری خانواده ها از طریق بها دادن به نتایج تحقیقات علمی و توجه کردن به دیدگاه و نظرات کارشناسان دلسوز در این حوزه.
 4. توجه ویژه به پیشگیری از وقوع جرم در اجتماع که طبیعتاً هزینه ها و آثار روانی آن به مراتب کمتر از درمان آسیب های مبتلا به است.
 5. ایجاد بستر لازم برای تحول در سیستم آموزش همگانی استان در بخش خانواده ، جوان ، کودک و سالمندان ، نگاه عملگرا و علمی به بهداشت ، تغذیه ، سرمایه اجتماعی و تربیتی و ...
 6. توجه به تحکیم نهاد خانواده به عنوان محور اصلی جامعه از طریق ارتقای سطح معنوی و عاطفی خانواده ها با گسترش برنامه های آموزشی.
 7. کمک به ایـجاد شبـکه تلویزیـونــــی مستــقل برای خانواده و ارائه واحد درسی در دبیرستــان ها و دانشگاه ها با موضوع خانواده و آموزش های قبل از ازدواج.