سه شنبه 14 مرداد 1399
تاریخ : يکشنبه 15 شهريور 1394
کد 1478

سعیدی: آمریکا حق ندارد برخلاف توافق انجام شده اظهارنظر کند

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر لزوم اظهارنظر مقامات آمریکایی در چارچوب برجام تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایسنا: محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر واکنش قاطع دولت به مواضع آمریکایی ها در خصوص ایران گفت: ما باید کاملا متوجه ادبیات نظام سلطه باشیم. آنها بر مبنای اهدافی که دارند همیشه اظهاراتی مطرح می‌کنند و قصد دارند افکار عمومی دنیا را علیه ایران مدیریت کنند که مسئولین ما به خصوص در وزارت خارجه باید نسبت به این مسئله هوشیار باشند.

وی ادامه داد: در عرف بین الملل و دیپلماسی هر مطلبی که مقامات رسمی یک کشور علیه کشور و منافع کشور دیگری بیان کنند، باید توسط مقامات رسمی کشور مقابل رد یا تایید شود و اگر این کار صورت نگیرد، نشانه تایید مطالب بیان شده است لذا باید در نظر داشت این عرف بین الملل است که هر مسئله یا موضع گیری نباید با سکوت مقامات رسمی مواجه باشد .

نماینده مردم تبریز و آذرشهر در مجلس خاطرنشان کرد: جمهوری اسللامی قطعا همیشه باید پاسخگوی زیاده خواهی ها و اظهارات نابه جای مقامات آمریکایی باشد و مقام رهبری نیز این موضوع را مورد تاکید قرار دادند که اگر در برابر چنین مواردی موضع گیری نداشته باشیم به معنای تایید اظهارات مقامات آمریکایی است .

سعیدی در پایان تصریح کرد: آمریکا حق ندارد برخلاف توافق انجام شده اظهار نظری داشته باشد چرا که اینکار نقض توافق و مغایر مقررات موجود در عرف بین الملل است و آنها باید بدانند منافع ملی برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در هیچ شرایطی حاضر به زیر پا گذاشتن آنها نیستیم .