چهارشنبه 24 مهر 1398
تاریخ : يکشنبه 8 ارديبهشت 1398
کد 2475

مغفول ماندن راه‌اندازی رشته طراحی اسباب‌بازی در دانشگاه‌های کشور/صنعت اسباب بازی متولی ندارد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بر ضرورت توجه جدی به راه اندازی رشته طراحی اسباب بازی در دانشگاه های کشور تاکید کرد.
محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از مغفول ماندن راه اندازی رشته طراحی اسباب بازی در دانشگاه ها و نبود صنعت اسباب بازی در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه اسباب بازی در کشور صنعتی فراموش شده است این در حالی بوده که توجه به این صنعت در افزایش ارزآوری، بهبود وضعیت اشتغال و رونق تولید بسیار مهم است.

نقش اسباب بازی در انتقال معانی به کودکان بسیار موثر است


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نقش اسباب بازی را در انتقال معانی به کودکان بسیار موثر دانست و افزود: متاسفانه بخش زیادی از اسباب بازی های موجود در بازار وارداتی است و محصولات و اسباب بازی خارجی بازار اسباب بازی کشور را اشباع کرده و در واقع آموزش کودکان به دست محصولات بیگانه سپرده شده است.

وی با یادآوری نبود اتحادیه مستقل اسباب بازی در کشور، تصریح کرد: برای طراحی اسباب بازی باید مکانیزم و آموزش های مناسب در دستور کار قرار گیرد.

سعیدی با بیان اینکه در گذشته به تولید عروسک های سنتی توجه می شد، گفت: متاسفانه فرهنگ تولید اسباب بازی از بین رفته و به فراموشی سپرده شده در این رابطه بهتر است به سنت توجه توجه داشته باشیم؛ یکی از پیش زمینه ها وجود نمادهای فرهنگی و ادبیات داستانی است که تولید اسباب بازی ها باید بر اساس آن شکل بگیرد البته نیازهای کودکان و نوجوانان نیز نباید مورد بی توجهی قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این نمادها و ادبیات داستانی را می توان در صدا و سیما و در فرهنگ های مختلف جامعه جستجو کرد؛ عروسک‌های که در کشور وجود دارد نمادی از رسوم و هویت ما بوده و پشتوانه غنی فرهنگی دارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم از نبود پشتوانه ها برای حمایت از تولید اسباب بازی در کشور انتقاد کرد‌ و ‌گفت: رشته طراحی اسباب بازی باید راه اندازی شود البته این رشته باید فراگیر شود و از سویی تولیدکنندگان باید نیازها و سلایق جامعه توجه داشته باشند  البته در برنامه ها و فیلم ها باید شخصیت هایی مورد توجه قرار گیرند که بتوان از آنها در تولید اسباب بازی استفاده کرد و باید با طراحی و شخصیت پردازی برای عروسک های بومی و داخلی نسبت به معرفی فرهنگ ایرانی و ملی گام برداشت.

صنعت اسباب بازی متولی مشخصی ندارد


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه صنعت اسباب بازی متولی مشخصی ندارد، افزود: جایگاه اسباب بازی باید در کشور روشن و مشخص شود./

پایان پیام
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 8 ارديبهشت 1398
  • ساعت 21
  • توسط مدیر سایت
نظرات شما
captcha refresh