سه شنبه 29 بهمن 1398
تاریخ : دوشنبه 28 مرداد 1398
کد 2505

سرنوشت مردان بانک مرکزی در بازار ارز/ دولت دوازدهم چقدر از جیب دولت های بعدی برداشته است؟/ فرار متقاضیان واقعی از بازار مسکن

بانک مرکزی بدترین عملکرد را در بهبود فضای کسب وکار داشت/ 2 علامت خطر درباره مسکن ؛ از دیگر عناوین روزنامه های امروز است.

به گزارش مشرق، آمارها که حکایت از رشد 174.6 درصدی قیمت زمین در تهران در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته دارد.

* مردم سالاری

- سرنوشت مردان بانک مرکزی در بازار ارز

مردم سالاری درباره پرونده متهمان ارزی گزارش داده است: وحید مظلومین معدوم، سالار آقاخانی فراری و یدالله روزچنگ زندانی در یک چیز مشترک اند: آن ها هر سه در دوره هایی مردان بانک مرکزی در بازار ارز بوده اند؛ کارگزارانی بوده اند که مسئولیت کنترل بازار ارز از جانب مدیران وقت بانک مرکزی به آن ها محول شده بود. این گزارش را تا انتها بخوانید تا با مردان بانک مرکزی در بازار ارز و سرنوشت آن ها، بیشتر آشنا شوید.

سالار آقاخانی متهم ردیف اول پرونده اخلال ارزی این روزها به چهره ای خبرساز تبدیل شده است: او که متولد سال ۱۳۷۰ است و طبق کیفرخواست صادره، متهم به قاچاق عمده ارز به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و همچنین پرداخت رشوه به میثم خدایی، مشاور معاون اقتصادی رئیس جمهور، و رسول سجاد، معاون بین الملل وقت بانک مرکزی، طبق برخی خبرها ممنوع الخروج نبوده و از فرودگاه امام خمینی، به عراق رفته است!

سالار آقاخانی یکی از عوامل بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز بوده است. احمد عراقچی، معاون ارزی سابق بانک مرکزی و متهم ردیف دوم پرونده اخلال ارزی، در شهریور سال ۹۶ از طریق میثم خدایی، مشاور محمد نهاوندیان، با سالار آقاخانی آشنا می شود و مسئولیت خرید و فروش ارز، با هدف ایجاد ثبات در بازار ارز، به او واگذار می شود.

طبق کیفرخواست، سالار آقاخانی «به عنوان نماینده و کارگزاری بانک انصار» هم فعالیت داشته است. احمد عراقچی امروز در مصاحبه ای گفته است که سالار آقاخانی یکی از کارگزاران شناخته شده بانک مرکزی بوده است. عراقچی گفته است: «وقتی قرار است مداخله [در بازار ارز] به صورت پوششی انجام شود و تصمیم برای انجام این کار نهایی شد، مهم ترین ابزاری که به آن نیاز دارید فردی است که از طرف بانک مرکزی این کار را انجام دهد. این فرد باید قابل اعتماد و شناخته شده باشد؛ هم برای بانک مرکزی و هم برای بازار. چون در بازاری که عده ای دلال دور هم جمع می شوند آدمی باید وارد شود که او را بپذیرند و در آن بازار پذیرفته شود».

طبق گفته های عراقچی، سالار آقاخانی هم مورد اعتماد بانک مرکزی و هم فردی شناخته شده در بین دلالان ارز بوده است! عراقچی همچنین گفته است: «سالار آقاخانی، نماینده صرافی یکی از بانک ها بود که با بانک مرکزی کار می کرد. قبل از حضور من در بانک مرکزی، صرافی این بانک با بانک مرکزی قراردادی داشت و صرافی این بانک برای اجرای این قرارداد آقای آقاخانی را معرفی کرده بود»! اشاره احمد عراقچی در اینجا به صرافی بانک انصار است.

سالار آقاخانی که در اوج جوانی، به نحو عجیبی کارگزار معتمد بانک مرکزی در بازار ارز بود، متهم به اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته است. این اتهام، اتهام بسیار کلانی محسوب می شود. به عقب که برگردیم متوجه می شویم که سایر عوامل پوششی بانک مرکزی در بازار ارز نیز سرنوشت بهتری نداشته اند.

 

از وحید مظلومین به سالار آقاخانی رسیدند

 

این بازجویی ها از وحید مظلومین بود که در نهایت به تشکیل پرونده برای سالار آقاخانی محسوب شد. وحید مظلومین خود در دوره ای یکی از مردان بانک مرکزی در بازار بوده است. این دوره، همان دوره بحران ارزی سال های ۹۰ و ۹۱ است. به گفته مرتضی تورک، سرپرست دادسرای جرائم پولی و بانکی، وحید مظلومین در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۱ در حال خروج غیرقانونی و فرار از کشور، به اتهام اخلال در نظام ارزی، در مرز مریوان توسط وزارت اطلاعات بازداشت می شود. پس از بازداشت مظلومین در آن سال، وی با وساطت بانک مرکزی آزاد می شود.

به گفته مرتضی تورک، یکی از مدیران ارشد بانک مرکزی با وحید مظلومین ارتباط تنگاتنگ داشته و در همان زمان (سال ۹۱) وی را به عنوان رابط و عامل بانک مرکزی به دادگاه معرفی می کند. این امر در سال ۹۱، آزادی وحید مظلومین را به دنبال داشت اما در شوک ارزی بعدی، وحید مظلومین نتوانست جان سالم به در ببرد و پس از آن که به سلطان سکه معروف شد در ۲۳ آبان ۹۷ اعدام شد.

 

 از وحید مظلومین تا یدالله روزچنگ

 

گفته می شود که وحید مظلومین خود در اوایل دهه ۹۰، یکی از عوامل «باند روزچنگ ها» در بازار ارز بوده است. یدالله روزچنگ علاوه بر این که بنیان گذار برند معروف ماءالشعیر ایستک است، به عنوان یکی از سرشاخه های اخلال ارزی در اوایل دهه ۹۰ شناخته می شود. اما مساله اینجاست که خود یدالله روزچنگ نیز از مردان بانک مرکزی در بازار ارز بوده است.

گفته می شود که بانک مرکزی در آن زمان در مجموع مسئولیت توزیع ۶ میلیارد دلار در بازار ارز را به یدالله روزچنگ واگذار کرده بود. روزچنگ بخشی از ارزها را نمی فروخته و بخشی دیگر را نیز با قیمت بازار آزاد به فروش می رسانده و از این راه سود کلانی به جیب می زده است.

مازیار طاطایی، وکیل مدافع روزچنگ در مصاحبه ای در سال ۹۶ ادعا کرده که «یدالله روزچنگ از کارآفرینان مورد تقدیر نظام بوده» و به این دلیل بانک مرکزی با وی همکاری کرده وی یک صرافی در دُبی داشته است. مسئولان وقت بانک مرکزی بر این باور بودند که بازار دبی اثر مستقیم و غیرقابل انکاری در بازار ارز در ایران دارد و به این دلیل به سراغ یدالله روزچنگ می روند تا با فروش ارز های متعلق به بانک مرکزی در آن بازار، قیمت ارز کنترل شود.

وکیل روزچنگ در مورد او گفته است: «یدالله روزچنگ یک آدم کارآفرین است و در چندین نوبت و چندین سال به عنوان کارآفرین برتر مورد تقدیر قرار گرفته است و حتی در جریان موضوع مداخله ارزی هم از سوی آقای بهمنی رئیس کل وقت بانک مرکزی مورد تقدیر قرار گرفت». با این حال، روزچنگ در مرداد ۹۱ بازداشت و در نهایت به جرم اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و برگرداندن ۱۸۱ میلیارد تومان محکوم شد.

این سرنوشت تعدادی از کارگزاران «معتمد» بانک مرکزی در بازار بوده است. شاید دلیل بیراهه ای که این هر سه مرد بانک مرکزی در آن پا نهادند، این باشد که اصولاً دخالت در بازار ارز از طریق گسیل «دلالان مورد اعتماد» به این بازار، صحیح نیست. راه های غیرشفاف، اصولاً بسترساز فساد است. تجربه ثابت کرده که با توسل به این راه ها نه تنها قیمت ارز کنترل نشده، بلکه تعدادی از کارگزاران خود به بزرگ ترین دلال های بازار ارز تبدیل شده اند.

 

* فرهیختگان

- دولت دوازدهم چقدر از جیب دولت های بعدی برداشته است؟

فرهیختگان درباره فروش اوراق مشارکت گزارش داده است: انتشار اوراق بهادار یکی از راهکارهای دولت برای تامین مالی پروژه هایی است که هزینه اجرایی آن از منابع دولتی قابل پرداخت نیست. درواقع دولت با انتشار اوراق بهادار، هزینه طرح های خود را از طریق جمع آوری نقدینگی تامین و صاحبان نقدینگی را در سود حاصل از اجرای طرح شریک می کند. طبق قانون نحوه انتشار اوراق، منابع حاصل از فروش اوراق باید بخشی از هزینه های اجرای طرح های عمرانی را تامین کند. از سوی دیگر، دولت بازپرداخت اصل و سود علی الحساب و سود تحقق یافته این اوراق را تضمین می کند. بر این اساس، تامین اعتبارات تعهداتی که به دوش دولت است، هرساله بار مالی جدیدی را بر دولت تحمیل می کند. در این صورت اگر وجوه حاصل از فروش اوراق منتشرشده کارایی لازم را نداشته باشد و سود لازم را عاید نکند، دولت برای بازپرداخت اصل اوراق مذکور و سود آن با مشکل مواجه خواهد شد. با توجه به اینکه بانک مرکزی به عنوان بانک عامل، وظیفه انتشار اوراق بهادار دولتی را برعهده دارد، در نتیجه اگر دولت به هر علتی قادر به پرداخت اصل پول اوراق در سررسید نباشد، بانک عامل موظف است اصل پول خریداران اوراق را در سررسید بپردازد. طبق آمارهای به دست آمده در سال های اخیر، به ویژه از سال 93 تاکنون تقریبا هیچ یک از دستگاه های ناشر اوراق نتوانسته اند اصل پول اوراق را در سررسید به خریداران بازگردانند؛ اتفاقی که می تواند در کوتاه مدت اقتصاد ایران را با بحران جدی مواجه کند.

 

  سود اوراق قرضه بیش از سپرده بانکی

 

از آنجاکه دولت با انتشار اوراق بهادار، مبالغ مورد نیاز خود را از خریداران اوراق قرض می گیرد، لذا به این اوراق، اوراق قرضه گفته می شود. در ایران اوراق قرضه به مفهوم اقتصادی آن، منتشر نمی شود بلکه به جای اوراق قرضه، اوراقی با عنوان اوراق مشارکت منتشر می شود. دلیل این امر ماهیت ربوی بودن اوراق قرضه است. به عبارت دیگر، با انتشار اوراق قرضه ناشر متعهد می شود در فاصله های زمانی مشخص، مبالغ تعیین شده ای را به خریدار اوراق پرداخت کند و در زمان سررسید نیز اصل مبلغ را بازگرداند. مضاف بر این، خریداران اوراق قرضه، ادعای مالکیت یا حق رای در شرکت ندارند و درواقع فقط وام دهندگان به ناشر هستند که پول خود را به ناشر قرض می دهند و در عوض بهره دریافت می کنند. از این رو و با توجه به اینکه انتشار اوراق قرضه با قوانین بانکداری اسلامی همخوانی ندارد، به جای آن اوراق مشارکت منتشر می شود. درواقع و براساس تعریف بانک مرکزی «اوراق مشارکت نوعی اوراق قرضه است که از سوی دولت، شهرداری و شرکت های دولتی یا خصوصی برای تامین اعتبار طرح های عمرانی، تولیدی و خدماتی کشور منتشر می شود و دستورالعمل و ضوابط انتشار این اوراق برعهده بانک مرکزی است. تنها تفاوت اوراق مشارکت با اوراق قرضه در این است که پول های دریافتی از صدور این اوراق تنها باید در طرح های مشخص عمرانی، تولیدی یا خدماتی به کار گرفته شوند؛ اما در اوراق قرضه برای صادرکننده محدودیت خاصی وجود ندارد.» نکته قابل توجه درمورد انتشار اوراق مشارکت این است که دولت معمولا به طور میانگین، سود این اوراق را نسبت به سود سپرده های بانکی بیشتر تعیین می کند تا از این طریق خرید اوراق برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد. برای مثال اگر سود سپرده های بانکی ۱۵ درصد تعیین شده باشد، اوراق مشارکت با سودهای ۱۸ و ۲۰ درصد عرضه می شود. با این حساب، بدیهی است که دولت در انتشار اوراق مشارکت باید پیش بینی دقیقی از میزان سود حاصل از تکمیل طرح هایی که بابت آن اوراق را منتشر کرده است، داشته باشد.

 

  انتشار 8 هزار میلیارد تومان اوراق طی 2 سال

 

در تبصره 5 ماده واحده قانون بودجه سال 98 آمده است: «اجازه داده می شود در سال ١٣٩٨ با رعایت قوانین و مقررات، شرکت های دولتی تا سقف 45 هزار میلیارد ریال (4500 میلیارد تومان) اوراق مالی اسلامی ریالی برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی خود که به تصویب شورای اقتصاد می رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود منتشر کنند.» طبق آمار به دست آمده از وضعیت انتشار و فروش اوراق مشارکت طی سال های 92 تا 97 که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، تنها در دو سال ابتدایی دولت یازدهم (سال های 92 و 93) اوراق مشارکت جدید (بدون انتشار اوراق فروش نرفته سال گذشته) بیش از هشت هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است که از این میزان سه هزار و 674 میلیارد تومان به فروش رفته است، یعنی 20 درصد اوراق منتشرشده.

نکته قابل توجه اینکه دولت روحانی در سال 92 معادل چهارهزار و 850 میلیارد تومان اوراق منتشر کرده است. این در حالی است که طبق گزارش رسمی بانک مرکزی، موعد سررسید اوراق مشارکتی که در سال 88 به میزان هزار و 49 میلیارد تومان به فروش رفته بود، در سال 92 بوده و سررسید چهارساله اوراق مشارکتی که در سال 89 به میزان دوهزار و 120 میلیارد تومان فروخته شده بود، در سال 93 سررسید شده بود. به عبارت دیگر، در سال 93 دولت با سه هزار و 389 میلیارد تومان اوراق مشارکت سررسیده شده از سال های 88 و 89 مواجه بوده است. در این شرایط انتشار بیش از هشت هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در طول دو سال ابتدایی دولت یازدهم، بدون در نظر گرفتن پرداخت نشدن تعهدات گذشته، عملا موجب شد در سال های 94 تا پایان 97، علاوه بر انتشار اوراق جدید از سوی دولت، اوراق فروش نرفته سال ماقبل نیز منتشر شود.

 

  44 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در ۴ سال

 

طبق آمار بانک مرکزی، در سال 94 معادل هشت هزار و 800 میلیارد تومان اوراق مشارکت از سوی دولت، شهرداری ها و شرکت های دولتی منتشر شده است، این در حالی است که علاوه بر تعهدات سررسیدشده پیشین، بیش از دوهزار میلیارد تومان اوراق مشارکت که تا پایان سال 93 به فروش نرفته بود، با مجوز بانک مرکزی در سال 94 منتشر شد. به این ترتیب در سال 94 معادل 10 هزار و 823 میلیارد تومان اوراق منتشر شده است که درمجموع چهارهزار و 963 میلیارد تومان از این اوراق به فروش رفت، یعنی حدود 45 درصد اوراق عرضه شده! این روند همچنان تا پایان سال 97 ادامه داشته و طبق جدول مذکور در این گزارش، انتشار اوراق مشارکت جدید هر سال با عرضه مجدد اوراق مشارکت فروش نرفته از سال قبل همراه بوده است. مجموع انتشار اوراق جدید و عرضه مجدد اوراق فروش نرفته از سال ماقبل، از سال 94 تا پایان 97 معادل 44 هزار و 382 میلیارد تومان بوده که از این میزان 18 هزار و ۶۸۷ میلیارد تومان به فروش رفته و 25 هزار و 691 میلیارد تومان فروخته نشده است.

 

   روش «پونزی» دولت در انتشار اوراق

 

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، چندی پیش در این زمینه گفته بود: «دولت روحانی با انتشار مداوم اوراق مالی، دولت سیزدهم را بدهکار کرده است و با ادامه این وضعیت شاید صندوق توسعه ملی تا دو سال آینده خالی شود. این بدهی های ناشی از انتشار اوراق برای دولت بعد مشکل ایجاد می کند. در حال حاضر بخش اعظمی از اوراقی که منتشر می کنند، برای جبران سود اوراق پیشین است. به این روش «روش پونزی» می گویند، به این معنا که اوراق چاپ می کنند که سود اوراق قبلی را بدهند، اما این روند یک جایی متوقف می شود. نمی دانم تا چه زمانی این روند ادامه می یابد اما امکان استفاده از این روش محدود می شود. در دولت بعدی به قدری سود اوراق قبلی بالا می رود که دولت بعدی هر اوراقی بفروشد، صرف پرداخت سود اوراق قبلی می شود و منبع جدیدی برای دولت نخواهد بود.»

 

  ضرر ایران از خرید و فروش اوراق قرضه بین المللی

 

آمار مربوط به خرید و فروش اوراق مشارکت در نظام اقتصادی یک کشور پیش از هر چیز نشان از اعتماد یا عدم اعتماد مردم به دولت دارد. علاوه بر اینکه این آمار وجهه مثبت یا منفی سیاسی دولت را چه در داخل کشور و چه در عرصه بین المللی مشخص می کند. معمولا در اقتصادهای سالم، دولت ها علاوه بر انتشار اوراق مشارکت برای تامین منابع مالی طرح های خود، از اوراق مشارکت بین المللی که به عنوان اوراق قرضه بین المللی شناخته می شود نیز استفاده می کنند. درواقع هر دولت یا شرکتی می تواند درصورت وجود تقاضا و نبود تحریم، به بازار سرمایه خارجی ورود کرده و با خرید اوراق قرضه بین المللی، از سود ارزی خرید اوراق بهره مند شود. طبق ترازنامه بانک مرکزی، کشورمان از درآمد حاصل از سود و سرمایه گذاری اوراق قرضه بین المللی و سود حاصل از خرید و فروش این اوراق، روند نزولی داشت است. طبق جدول موجود در این گزارش، درآمد حاصل از سود و سرمایه گذاری اوراق قرضه بین المللی در سال 92 معادل 151 میلیارد و 740 میلیون تومان و سود حاصل از خرید و فروش این اوراق 9 میلیارد و 550 میلیون تومان بوده است؛ اما در سال 93 علاوه بر کاهش درآمد حاصل از سود و سرمایه گذاری اوراق بین المللی، ضرر ایران از خرید و فروش اوراق قرضه بین المللی به منفی 2.9 میلیارد تومان رسیده که این روند طبق جدول مندرج در این گزارش تا پایان سال 97 همچنان ادامه داشته است. بنابراین می توان گفت در سال های فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم با وجود امضای برجام و ایجاد برخی گشایش های بین المللی، ضرر حاصل از خرید و فروش اوراق قرضه بین المللی بیش از سود آن بوده، این در حالی است که در سال های پیش از استقرار دولت یازدهم، خرید اوراق قرضه برای ایران سودآور بوده و طبق آمار، بیشترین سود حاصل در سال ۸۷ معادل ۱۷۹ میلیارد تومان بوده  است.

 

 چالش های خرید و فروش اوراق قرضه بین المللی در ایران

 

علی حیدری، کارشناس بازار بورس در گفت وگو با «فرهیختگان» استفاده از اوراق مشارکت را یکی از کارآمدترین ابزارهای علمی مورد استفاده دولت ها می داند که به واسطه آن دولت می تواند تسلط کافی بر اقتصاد کشور داشته باشد. وی معتقد است در یک اقتصاد سالم، انتشار اوراق مشارکت باعث جمع آوری نقدینگی سرگردان در جامعه و استفاده هدفدار از آن در مسیرهایی درست می شود. وقتی اقتصاد یک کشور در حالت رکود قرار دارد یا نگرانی از بابت ایجاد رکود اقتصاد را تهدید می کند، دولت ها با انتشار اوراق مشارکت بهترین ابزار را به جای چاپ پول و تزریق غیراصولی پول به جامعه انتخاب می کند. البته شکی نیست که استفاده از این سیاست پولی، مشروط به سلامت اقتصاد در یک کشور است. بدیهی است انتشار اوراق مشارکت در اقتصاد سالم، پیامدهای مثبت و رشد اقتصادی به همراه دارد. امارات متحده عربی نمونه بارز یک اقتصادی است که با انتشار اوراق مشارکت موفق به رشد اقتصادی این کشور شد. دولت امارات با انتشار اوراق مشارکت علاوه بر تسلط بر اقتصاد، هر سال و در سررسید اوراق فروش رفته گذشته، اوراق جدید را منتشر کرده تا بتواند سود اوراق پیشین را پرداخت کند؛ اقدامی که اگرچه دولت ایران نیز به آن متوسل شده است، اما در امارات متحده عربی به واسطه انضباط مالی موجود در نظام بانکی، اهداف مدنظر دولت محقق شده، درصورتی که طی سال های اخیر انضباط مالی که حلقه مفقوده نظام بانکی ایران بوده، موجب شده انتشار اوراق مشارکت نتایج معکوسی در اقتصاد ایران داشته باشد.

نکته قابل توجه دیگر اینکه اگرچه در حال حاضر و به دلیل کاهش ارزش پول ملی در کشور، زمان مناسبی برای خرید اوراق مشارکت است، اما با توجه به عملکرد دولت ها در بازپرداخت اصل و سود اوراق، خرید اوراق ریسک زیادی دارد؛ چراکه دولت درصورت ناتوانی در بازپرداخت سود و اصل پول، مجبور به برداشت از منابع صندوق توسعه ملی خواهد شد که در این صورت تبعاتی چون تورم های ناخواسته، چاپ پول، بی اعتمادی اجتماعی به دولت را به همراه خواهد داشت.  حیدری، خرید و فروش اوراق قرضه بین المللی را نیز به واسطه اینکه امکان ورود بیشتر به بازارهای مالی بین المللی را فراهم می کند، اقدام بسیار مثبتی ارزیابی می کند و معتقد است سود خرید و فروش اوراق قرضه بین المللی منوط به وجود چند مولفه است؛ نخست اینکه اقتصاد کشور سالم باشد، تحریم ها اقتصاد را تهدید نکند، تنش های سیاسی و منطقه ای وجود نداشته باشد و درنهایت نیز خرید و فروش اوراق قرضه بین المللی از یک رویه خاص و ساختار مالی مشخصی پیروی کند.

به لحاظ اقتصادی، کشورهایی که درآمدهای کلان یک سویه دارند، برای مثال کشورهایی که اتکای آنها تنها به درآمدهای نفتی است اصولا از تزریق کل درآمد نفتی به کشور به صورت یکجا اجتناب می کنند، چرا این اقدام موجب ایجاد تورم می شود. کشورهای نفتی به غیر از ایران از سال 1970 خرید اوراق قرضه بین المللی را جزء قوانین خود قرار دادند. شاید بتوان دلیل رشد اقتصادی امارات متحده عربی را نیز همین امر دانست. درواقع امارات با خرید اوراق قرضه از کشورهایی که از امنیت اقتصادی برخوردارند مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی یا کشورهای خاص آسیایی مانند ژاپن یا چین در این کشورها سرمایه گذاری می کنند. از آنجاکه سود این اوراق در بلندمدت و مرحله به مرحله به کشور خریدار اوراق پرداخت می شود در نتیجه پول واردشده به کشور به تراز مالی دولت فشار مالی ایجاد نمی کند و منجر به تورم نمی شود. این ابزار علمی اما در ایران به واسطه برخی  اختلاف ها بر سر آن، چندان نتوانسته است در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد. از سوی دیگر فروش اوراق قرضه از سوی ایران نیز درصورتی می تواند برای کشورهای خریدار سودمند باشد که سرمایه گذار خارجی اطمینان داشته باشد که ایران در مهار تورم توانایی علمی و عملی کافی را داراست. بنابراین در شرایطی که نرخ تورم طی سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته، فروش اوراق قرضه از سوی ایران نتوانسته سودی عاید اقتصاد کشورمان کند.

 

 

* دنیای اقتصاد

 

- بانک مرکزی بدترین عملکرد را در بهبود فضای کسب وکار داشت

 

دنیای اقتصاد نوشته است: در نظرسنجی از ۱۵۷۰ فعال بخش خصوصی عملکرد دستگاه های دولتی براساس سه محور ایجـاد تسـهیلات در فرآیندهـای اداری و صـدور مجوزهـا، رسـیدگی بـه موقـع و عادلانـه بـه درخواست ها و شـکایات و نحـوه رفتار کارکنـان سازمان ها بـا فعـالان اقتصـادی ارزیابی شد.

حدود یک هفته مانده به معرفی دستگاه های برتر در جشنواره شهید رجایی، پارلمان اقتصاد کشور از دستگاه های غیرهمکار رونمایی کرد. البته این رونمایی براساس نظرسنجی از ۱۵۷۰ فعال بخش خصوصی صورت گرفته و میزان رضایت آنها را از دستگاه های دولتی مرتبط با محیط کسب وکار ارزیابی کرده است. این ارزیابی حول سه محور اصلی ایجـاد تسـهیلات در فرآیندهـای اداری و صـدور مجوزهـا، رسـیدگی بـه موقـع و عادلانـه بـه درخواست ها و شـکایات و نحـوه رفتار کارکنـان سازمان های مزبـور بـا فعـالان اقتصـادی انجام شده است. براساس گزارش ارائه شده، ضعیف ترین عملکرد در حوزه کسب وکار مربوط به بانک مرکزی است. پس از آن وزارت دادگستری و شهرداری ها قرار دارند. کمترین نارضایتی فعالان اقتصادی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی گاز ایران گزارش شده است. البته در این میان پایش دیگری درخصوص عملکرد دستگاه های اجرایی فرعی صورت گرفته است. این دستگاه ها تاثیرگذاری کمتری در حوزه کسب وکار دارند. در بین دستگاه های فرعی، ضعیف ترین عملکرد مربوط به مجلس شورای اسلامی بوده و کمترین میزان نارضایتی از اتاق بازرگانی ایران گزارش شده است.

 

جزئیات ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی

 

در نشست روز گذشته هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، طرح ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی مرتبط با محیط کسب وکار ارائه شد. این نظرسنجی به صورت پرسش نامه الکترونیکی تحت وب انجام شده و جامعه آماری آن نیز اعضای اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون ایران هستند. دوره اجرای طرح یک ساله بوده و ۱۵۷۰ نفر در این نظرسنجی مشارکت داشتند.

براساس این گزارش، ۲۸ دستگاه اجرایی مرتبط با محیط کسب وکار در طرح مذکور مورد ارزیابی قرار گرفته اند. این دستگاه ها عبارتند از وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت دادگستری، شرکت توانیر (وزارت نیرو)،. سازمان آب و فاضلاب (وزارت نیرو) سازمان تامین اجتماعی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان امور مالیاتی کشور، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، شهرداری ها، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، بانک های دولتی، بانک های خصوصی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان های بیمه ای دولتی و سازمان های بیمه ای خصوصی.

در عین حال ۱۲ دستگاه اجرایی فرعی مرتبط با محیط کسب وکار نیز در این طرح مورد ارزیابی قرار گرفتند که شامل وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بهزیستی کل کشور، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز آمار ایران، مجلس شورای اسلامی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق اصناف کشور و اتاق تعاون ایران می شود. آنچه در ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی نام برده موثر بوده به سه موضوع برمی گردد. اول اینکه این دستگاه ها تا چه اندازه توانسته اند در فرآیند اداری و صدور مجوزها تسهیلات ایجاد کنند. دومین موضوع به رسیدگی عادلانه و به موقع به درخواست ها و شکایت ها بر می گردد و سومین موضوع نیز در برگیرنده نحوه رفتار کارکنان سازمان های مزبور با فعالان اقتصادی است. شاخص های ملی ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی عددی بین صفر و ۱۰ است که عدد ۱۰ نشان دهنده ضعیف ترین عملکرد آن دستگاه است.

 

ضعیف ترین دستگاه های اصلی کدامند؟

 

براساس پایشی که از سوی مرکز آمار اتاق ایران تهیه شده، فعالان اقتصادی مشارکت کننده، عملکرد بانک مرکزی در حوزه کسب وکار را ضعیف تر از سایر دستگاه های اصلی نامبرده، ارزیابی کردند. این دستگاه اجرایی با نمره ۴۶/ ۶ در صدر ضعیف ترین دستگاه های همکار قرار دارد. وزارت دادگستری (دادگاه ها و دادسراها) با نمره ۱۲/ ۶ بعد از بانک مرکزی قرار گرفته است. بخش خصوصی به عملکرد شهرداری ها در حوزه کسب وکار هم نمره ۱۱/ ۶ داده اند و عملکرد این دستگاه را هم در بخش کسب وکار ضعیف ارزیابی کرده اند. همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی در این پایش نمره ۰۶/ ۶ کسب کرده و عملکرد آن هم ضعیف ارزیابی شده است. فعالان بخش خصوصی، سازمان تعزیرات حکومتی را هم با احتساب نمره ۰۱/ ۶ جزو دستگاه های غیرهمکار در کسب وکار معرفی کرده اند. پنج رتبه آخر نارضایتی فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه های اجرایی عبارتند از شرکت توانیر با نمره ۶۶/ ۴، سازمان ملی استاندارد ایران با نمره ۵۹/ ۴، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با نمره ۵۴/ ۵، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با نمره ۳۵/ ۴ و شرکت ملی گاز ایران با نمره ۲۹/ ۴.

 

معرفی ضعیف ترین دستگاه های فرعی

 

دستگاه های فرعی به دستگاه هایی اطلاق می شود که نقش کمتری در حوزه کسب وکار به خصوص مجوزدهی ها دارند. ارزیابی فعالان اقتصادی نشان می دهد ضعیف ترین عملکرد مربوط به مجلس شورای اسلامی است. این دستگاه از نظرسنجی فعالان اقتصادی نمره ۸۵/ ۶ را کسب کرده است. بعد از آن مرکز آمار ایران با نمره ۵/ ۵ قرار گرفته است. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نمره ۴۱/ ۵ را به دست آورده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نمره 06/ 5 در رده بعدی قرار گرفته است. اتاق اصناف نیز در این ارزیابی نمره 96/ 4 را کسب کرده است. سه رتبه آخر نارضایتی فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه های اجرایی فرعی نیز شامل سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با نمره 58/ 4، سازمان بهزیستی کشور با نمره ۲۲/ ۴ و اتاق بازرگانی ایران با نمره ۰۶/ ۴ است.

همچنین پایش استانی صورت گرفته در این طرح نشان می دهد دستگاه های اجرایی در حوزه کسب وکار در استان لرستان ضعیف ترین عملکرد را نسبت به سایر استان ها داشته اند و بعد از آن استان کرمانشاه قرار دارد. در عین حال وضعیت عملکرد این دستگاه ها در استان های آذربایجان غربی، زنجان، گیلان، مازندران و فارس بهتر از سایر استان ها ارزیابی شده است.

 

عملکرد اتاق های بازرگانی زیر ذره بین

 

در طرح اجرا شده از سوی بخش خصوصی، عملکرد اتاق های بازرگانی استانی در حوزه کسب وکار نیز به صورت مجزا مورد پایش قرار گرفته است. البته باید توجه داشت که اتاق های بازرگانی در گروه دستگاه های اجرایی فرعی قرار دارند و تاثیر چندانی بر محیط کسب وکار ندارند. براساس نظرسنجی انجام شده، بیشترین نارضایتی از اتاق های ایلام، چهارمحال و بختیاری و هرمزگان و کمترین میزان نارضایتی نیز از اتاق های قزوین، کرمانشاه و همدان اعلام شده است.

 

* خراسان

 

- 2 علامت خطر درباره مسکن

 

خراسان نوشتها ست: در حالی که پیشتر، گزارش ها و آمارهای متعددی مبنی بر رشد حدود دو برابری (100 درصد) قیمت مسکن در کشور منتشر شده بود، اولین آمار رسمی از قیمت زمین در بهار امسال نیز منتشر شد. آماری که حکایت از رشد 174.6 درصدی قیمت زمین در تهران در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته دارد.به گزارش خراسان و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در بهار امسال، قیمت فروش یک مترمربع زمین (یا زمین ساختمان کلنگی) در تهران به طور متوسط به 16 میلیون و 956 هزار تومان رسیده است که 174.6 درصد بیشتر از بهار 97 است. تغییرات قیمت زمین نسبت به زمستان گذشته هم 16.6 درصد بوده است. البته معاملات در هر دو بازه، کاهشی بوده است؛ نسبت به زمستان گذشته 12.5 درصد و نسبت به بهار گذشته 22.5 درصد. در تهران حداقل قیمت زمین دو میلیون تومان و بیشترین مقدار آن 72 میلیون و 131 هزار تومان بوده است. به این ترتیب رشد سرسام آور قیمت زمین، عملا موجب رشد هزینه تمام شده مسکن می شود.طبق این گزارش قیمت مسکن در تهران نیز  با رشد 109 درصدی (نسبت به بهار گذشته) به 13 میلیون و 92 هزار تومان رسیده است. رشد اجاره بها نیز به طور متوسط 35 درصد و متوسط میزان اجاره 40 هزار و 267 تومان به ازای هر مترمربع بوده است.

 

هشدار توکلی درباره رشد حاشیه نشینی در اثر گرانی مسکن

 

همزمان، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه به روسای قوا ، اعضای دولت، مجلس ،قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای شورای نگهبان ،ضمن هشدار درباره افزایش چشمگیر حاشیه نشینی در شهرها در آینده ای نزدیک با ارائه راهکارهایی خواستار تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره شد. به گزارش ایسنا،  توکلی با اشاره به فرارسیدن موعد تمدید اجاره نامه ها آورده است: اگر به سرعت تدابیری اندیشیده نشود به زودی چند میلیون حاشیه نشین به 11 میلیون حاشیه نشین موجود در اطراف شهرها افزوده خواهند شد.توکلی با اشاره به نقش فعالیت های سوداگرانه در افزایش قیمت مسکن از قبل از انقلاب تاکنون آورده است: «در سال 95 تنها 36 درصد تقاضای مسکن برای سکنی گزیدن بود. دو سوم دیگر تقاضا برای احتکار و گران کردن و بعد فروش بود. اگر دوسوم متقاضیان سوداگر از این بازار کنار بکشند و خانه های خالی عرضه شود،  افت بسیار مبارکی در قیمت هاایجاد می کند.»

توکلی پیشنهادهایی نیز مطرح کرده است که عبارتند از: مالیات بر عایدی سرمایه در بخش زمین و مسکن ، مالیات بر خانه های خالی  که انگیزه عرضه دو میلیون و 600 هزار واحد خالی را برای فروش یا اجاره فراهم می سازد،مداخله در بازار و تعدیل اجاره بها به عنوان اقدامی فوری در شهرهای بزرگ، به ویژه در تهران و اختصاص بودجه برای کمک به اسکان مستضعفان.

 

* جهان صنعت

 

- فساد در صنایع شیر ایران

 

جهان صنعت نوشته استک  در روزهای اخیر همزمان با انتشار خبرهای مختلف از برخورد با مفسدان اقتصادی و مدیران متخلف، شایعاتی نیز درباره خروج مدیرعامل صنایع شیر ایران (پگاه) منتشر شد؛ موضوعی که با واکنش ابراهیم حسینی مواجه شد و با تاکید بر اینکه قصد مهاجرت ندارم و خانه و زندگی من در ایران است این فضاسازی ها را نتیجه کوتاه شدن دست عده ای دانست که پس از روی کار آمدن او منافع شان از بین رفته است. فارغ از حواشی و اظهارنظراتی که در خصوص مدیرعامل این شرکت صنعتی مطرح است متاسفانه فساد مدیریتی در اکثر ارکان تولید و صنعت کشور به نوعی رخنه کرده و به نظر می رسد مجموعه ها و هلدینگ های وزارت کار بیشترین سهم را از این حواشی به خود اختصاص داده اند به گونه ای که زنگ هشدار انتصاب مدیران ناشایست و رانتی در وزارت کار و شرکت های هلدینگی و صندوق های زیرمجموعه این وزارتخانه مدت زمانی است که به صدا درآمده اما بی تاثیری این همه غارت و چپاول در نگاه وزیر کار، وخامت این جریان سازی ها را بیش از حد کرده است تا جایی که هیچ محمل امنی را در این وزارتخانه نمی توان یافت. به کارگیری مدیران ناکارآمد و تایید آنان از سوی برخی وزرا در حاکمیت در حالی از سوی برخی احزاب و گروه ها پذیرفته شده است که تبعات آن تنها دامن منافع ملی و مردم بخت برگشته جامعه را می گیرد. باید بنگاه داری از این وزارتخانه رخت بربندد اگرچه برخی مدیران ناکارآمد که پشت این میزها نشسته اند مقاومت می کنند، بنابراین ابتدا باید مدیریت از دست این افراد خارج شود. این بخشی از سخنان محمد شریعتمداری در جلسه کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی است که با تاکید بر اینکه سونامی ورشکستگی صندوق های بازنشستگی در راه است از عدم ارائه خدمات لازم به بهانه بدهی های معوق خبر داده است؛ موضوعی که با عملکرد کنونی وی مغایرت دارد.شریعتمداری با آگاهی از وضعیت وخیم و فسادآلود صندوق بازنشستگی هیچ گاه به دنبال انتصاب صحیح مدیران زیرمجموعه این صندوق نبوده و نیست. سونامی تخلفات مالی در شرکت ها و هلدینگ های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی به سوژه های تکان دهنده از غارت منابع ملی کشور تبدیل شده است. در جامعه ای که بیشتر مشاغل کلیدی در اختیار بخش دولتی است و مقدرات مردم را مقامات حاکمیتی تعیین می کنند، مدیران ناکارآمد از پستی به پست دیگر جابه جا می شوند. در جامعه ای که بر نهادهای مستقل نظارتی وجود ندارد، مرکز پایش و آمارسنجی مستقلی وجود ندارد و در جامعه ای که هر قضاوت افکار عمومی درباره عملکرد مقامات، با عینک های جناحی و باندی سنجیده می شود، مدیران ناکارآمد بهترین مجال را برای گردش از یک پست به پست دیگر به دست می آورند.

 

بختک سوءمدیریت

 

فراری نیستم و این فضاسازی ها به این دلیل است که از زمانی که روی کار آمده ام، دست عده ای کوتاه شده است منافع شان قطع شده. به هر حال در پگاه منافعی وجود داشته است. در روزهای اخیر همزمان با انتشار خبرهای مختلف از برخورد با مفسدان اقتصادی و مدیران متخلف شایعاتی نیز درباره خروج ابراهیم حسینی مدیرعامل صنایع شیر ایران (پگاه) منتشر شد. اما او این اخبار را تکذیب کرده است. ماجرا از زمانی آغاز شد که یکی از فعالان رسانه ای در توئیتر اعلام کرد که ابراهیم حسینی مدیرعامل سازمان صنایع شیر برای انگشت نگاری در سفارت کانادا در استانبول ترکیه حضور پیدا کرده است. پس از انتشار شایعه فرار حسینی تصاویری از او منتشر شد که نشان می داد در ایران حضور دارد. در همین حال حسینی در گفت وگویی ادعای فرار خود را تکذیب کرد. او گفت: «نمی دانم منبع چنین اخباری کجاست. به هر حال من قصد مهاجرت از کشور را ندارم و خانه و زندگی و خانواده من در اینجا هستند.» او گفت: «فراری نیستم و این فضاسازی ها به این دلیل است که از زمانی که روی کار آمده ام، دست عده ای کوتاه شده است و منافع شان قطع شده. به هر حال در پگاه منافعی وجود داشته است. شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) یک شرکت تولیدکننده محصولات غذایی است که به استناد لایحه قانونی مصوب ۲۹/۱۱/۱۳۵۸ شورای انقلاب اسلامی و تبصره های الحاقی آن از ادغام شرکت سهامی تهیه و توزیع شیر ایران و شرکت های وابسته به آن (شرکت های شیر منطقه ای فارس، کرمان، اصفهان، خراسان، تبریز، ارومیه، زنجان، رشت، همدان، خرم آباد، گلپایگان، شوش دانیال و گرگان) و شرکت سهامی صنایع شیر ایران (شرکت هلدینگ) تشکیل شده است.

 

جولان مدیریتی!

 

اگر تداعی برند پگاه تاکنون تولید شیر و لبنیات بوده، احتمالا از این به بعد با شنیدن نام شرکت پگاه، موضوع دیگری در ذهن تان تداعی شود چراکه شرکت پگاه رکورد عزل و نصب های اتوبوسی را در کارنامه کاری خود دارد. در بررسی پیشینه ای شرکت پگاه هلدینگ صنایع شیر پگاه به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده صنعت لبنیات در خاورمیانه فعالیت می کند. سهامدار عمده این شرکت صندوق بازنشستگی کشوری است. این یعنی شرکت پگاه مجموعه ای دولتی است که اموال آن، اموال بیت المال محسوب می شود. بر این اساس باید گفت نحوه هزینه کرد درآمد این شرکت و عزل و نصب های آن برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اهمیت دارد، از این جهت بر آن نظارت خواهد داشت.

بهمن و اسفند سال گذشته برای شرکت پگاه ماهی بسیار پررفت و آمد بوده، به نحوی که می توان این ماه ها را رکوردشکنی شرکت پگاه در عزل و نصب های اتوبوسی خواند! رکوردی که تا اطلاع ثانوی در اختیار سیدابراهیم حسینی عضو حزب اعتدال و توسعه و مدیر صنایع شیر ایران (پگاه) است. روزی که سیدابراهیم حسینی توسط جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به مدیریت شرکت شیر پگاه منصوب شد و وعده تحول اساسی برای ارتقای مجموعه پگاه را می داد، کسی گمان نمی کرد معنای تحول برای حسینی کاملا متفاوت است. در این ماه ها حدود ۱۵ عضو هیات مدیره پگاه برکنار شده اند و افراد جدیدی را به این مجموعه اضافه کرده است. نامه های عزل و نصب ابراهیم حسینی نشان می دهد نماینده های شرکت پگاه در شرکت های بازارگستر مناطق ۲ و ۳ و ۴، صنایع بسته بندی، پگاه آذربایجان، نماینده پگاه در کشت و صنعت دامپروری پگاه همدان، پگاه کرمان و خوزستان به یکباره تغییر کرده اند. رفتار حسینی آنقدر عجیب است که مدیر بالادستی در وزارت کار، از عزل و نصب های موجود اظهار تعجب می کند و در هامش نامه این گونه پاراف کرده است «ریاست محترم کمیته انتصابات؛ هنوز مجوز مدیرکل محترم سرمایه گذاری صندوق اعلام نشده است» اما احکام صادر شده است آن گونه که پاراف نامه نشان می دهد تمام عزل و نصب ها باید در کمیته انتصابات بررسی شود ولی این اقدام در شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری بدون بررسی صورت گرفته است. تصاویر نامه ها بهتر نشان می دهد که این حجم عزل و نصب ها چگونه در عرض چند روز اتفاق افتاده است.

 

از زمین لرزه در زمین های بندرانزلی تا رویارویی با حجتی

 

سایت رویداد۲۴، ۲۶ اسفند ۹۷ گزارشی منتشر کرد که نشان می داد مدیرعامل شرکت پگاه از زیرمجموعه های صندوق بازنشستگی کشوری در اقدامی عجیب حدود ۱۵ مدیر خود را در بازه زمانی بسیار کوتاه برکنار کرد و بدین ترتیب رکورد جابه جایی مدیران در اختیار سیدابراهیم حسینی عضو حزب اعتدال و توسعه قرار گرفت. البته جابه جایی اتوبوسی مدیران تنها اقدام حسینی در مجموعه شیر پگاه نیست. اخیرا اسنادی در اختیار رویداد۲۴ قرار گرفته که نشان می دهد در جریان واگذاری زمین هایی در بندرانزلی، شائبه های بسیاری وجود داشته است. در نامه ای که با هماهنگی مدیرعامل صنایع شیر ایران و از سوی معاونت مالی و توسعه منابع انسانی به شرکت های تابعه ابلاغ شده، آمده است در راستای تقویت زمینه های رفاهی و بهبود وضعیت معیشتی ۲۵۷ قطعه زمین به قید قرعه به مدیران و کارمندان شرکت پگاه داده شود. آن گونه که متن نامه نشان می دهد مسوولیت قرعه کشی نیز با نظارت مستقیم سیدابراهیم حسینی مدیرعامل شرکت پگاه بوده است. از مفاد نامه این گونه برمی آید که قرار است ۲۵۷ قطعه زمین ۳۰۰ متری به مدیران و کارمندان شرکت پگاه فروخته شود که با احتساب هر قطعه ۴۸ میلیون تومان، قیمت هر متر زمین در منطقه کچلک سنگاچین حدود ۱۶۰ هزار تومان خواهد شد. نکته دیگر آنکه در صفحه دوم سندی که به دست این سایت رسیده بود، یکی از مسوولان شرکت ضمن هشدار، از مشکلات خرید این زمین ها خبر داده است. در نامه ای که به عنوان ایرادهای واگذاری قید شده، آمده است قیمت گذاری این زمین بسیار بالا بوده و مطابق محاسبه قیمت در هر قطعه حداقل متری بیش از ۱۱۰ هزار تومان اضافه هزینه وجود دارد که با یک جمع و تفریق ساده متوجه میلیاردها تومان تفاوت مبلغ می شوید. ایرادهای این فروش به مدیرعامل شرکت پگاه گیلان تذکر داده است. احتمالا تا اطلاع ثانوی می توان سیدابراهیم حسینی مدیرعامل شرکت پگاه را به خاطر اقدامات و تصمیمات خاص خود به عنوان عجیب ترین مدیر دولت روحانی شناخت. پیش از او این عنوان در اختیار مالک چسب هل بود که با تصمیمات پرحاشیه خود را به صدر اخبار عجایب رسانده بود. اسفند سال گذشته حسن روحانی به همراه کابینه به رشت سفر کرد و هر کدام از اعضای هیات دولت به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور به شهرستان های مختلف استان سفر و از پروژه های مختلف بازدید کردند. یکی از پرحاشیه ترین برنامه ها، بازدید وزیر جهاد کشاورزی از یک مجتمع دامپروری بود. محمود حجتی و هیات همراه برای افتتاح شرکت دامپروری سفیدرود رشت با ظرفیت ۶۰۰ راس دام در منطقه حاضر می شود اما مدیرعامل شرکت پگاه در اقدامی عجیب به مجموعه خود دستور می دهد درهای ورودی را ببندند تا اجازه ورود به وزیر کشاورزی داده نشود. یک منبع مطلع در این خصوص گفته با تصمیم حسینی، قبل از بازدید وزیر کشاورزی و افتتاح این مجموعه درها بسته شده و بنرهای خیرمقدم هم پایین آورده می شود که این مساله باعث به وجود آمدن حاشیه در سفر هیات دولت به رشت شد و در نهایت با مداخله و دستور شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدیرعامل پگاه مجبور به عقب نشینی و باز کردن در مجموعه می شود.

 

لابی گری در انتصاب ها

 

اگر مسیر انتخاب مدیران مشخص باشد به طور حتم، فساد انتصاباتی، لابی گری و انتخاب افراد خاص به حداقل خواهد رسید. به اعتقاد محمداسماعیل سعیدی، مدیریت قبل از اینکه تجربه و تقویت آن به وسیله مطالعه و کتاب خوانی باشد، یک هنر درونی و استعداد است که با کشف افراد بااستعداد، پس از آن می توان با آموزش مهارت فرد را به شکوفایی کامل رساند. سعیدی با بیان اینکه تا ۱۰ سال گذشته سازمان مدیریت و برنامه ریزی به منظور شناسایی و آموزش سطح علمی و مهارت مدیران مجموعه ای به نام «مرکز آموزش مدیریت» را راه اندازی کرده بود که در این مرکز افراد شناسایی شده و پس از تجزیه و تحلیل، اطلاعات و توانمندی هایشان دسته بندی می شد، در نهایت نیز با استفاده از اطلاعات فردی و متناسب با هدف سازمان ها، وزارتخانه ها و… فرد تحت آموزش مهارتی و علمی قرار می گرفت، چندی پیش به برنا گفت: متاسفانه این مرکز به دلیل نبود متولی واحد، تاکنون در عمل منحل شد و تنها یک تابلو از آن باقی ماند.

 

 

 

 

* جام جم

 

- چند خانه باید ساخت؟

 

جام جم درباره بازار مسکن گزارش داده است: افزایش شدید قیمت مسکن در سال های اخیر دوباره موضوع حل ریشه ای معضل مسکن در کشور را در کانون توجهات تصمیم گیران و مسؤولان قرار داده است.سوال اصلی این است که چه تعداد واحد مسکن در کشور باید احداث شود تا مشکل مسکن در ایران حل شود. پس از رکود سنگین تولید مسکن در سال های گذشته، نیاز به سیاست های تحریک عرضه بیش از پیش احساس می شود. در این بین وزارت راه و شهرسازی از ساخت 400 هزار واحد مسکونی تحت عنوان طرح اقدام ملی تا پایان سال 1400 خبر داده است. وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی، ساخت 400 هزار واحد مسکونی را برنامه ریزی کرده که با توجه به نیاز دو میلیونی بازار مسکن به تولید در هر سال، این تعداد دردی از بازار دوا نمی کند.

 

طرح اقدام ملی، نیاز بازار مسکن را برطرف نمی کند

 

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به مبانی در نظر گرفته شده برای برآورد تولید مسکن در طرح اقدام ملی گفت: « اعلام ساخت ۴۰۰هزار واحد یک پایه دقیق فکری قوی دارد. سال گذشته در کشور ۵۴۵هزار ازدواج ثبت شده است. فرض را بر این گذاشتیم که ۲۰درصد از این جامعه می توانند خانه در اختیار داشته باشند و ۸۰درصد آن که ۴۰۰ هزار واحد است را برای خانه اولی ها هدف قراردادیم.» حتی اگر فرض کنیم 20درصد از زوج هایی که به تازگی ازدواج کردند، نیازی به مسکن نداشته باشند، باز هم ایراداتی به این نحوه محاسبات وارد است.

بر مبنای محاسبات وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی، برآورد نیاز به مسکن برمبنای تقاضاهای ناشی از ازدواج شکل گرفته است. با دقت در جزئیات این طرح متوجه می شویم که طرح اقدام ملی توانایی پاسخ به تقاضاهای جدید بازار را ندارد. در این طرح مقرر شده صد هزار واحد از 400 هزار واحد در بافت فرسوده ساخته شود؛ یعنی بخشی از واحدها، برای ساکنان این مناطق درنظر گرفته شده و تحت مالکیت آنها خواهد بود. در واقع این بخش از واحدها نمی تواند به طور کامل انتظارات وزارت راه و شهرسازی برای پاسخ به تقاضاهای جدید را برآورده سازد.

همچنین برمبنای این طرح 200هزار واحد دیگر به شیوه مشارکتی ساخته خواهد شد. در این شیوه بخش خصوصی در زمینی که دولت آماده کرده، اقدام به ساخت واحد مسکونی می کند. در نهایت پس از تکمیل واحدهای مسکونی، دولت و بخش خصوصی هر یک به نسبت سهم آورده اولیه خود، مالک واحدهای ساخته شده می شوند. در حقیقت دولت نمی تواند برای آن دسته از واحدهایی که مالکیت آن با بخش خصوصی است، تعیین تکلیف کند. در واقع بخش خصوصی مختار است این واحدها را در اختیار هر کسی که خواست قرار دهد، درنتیجه دولت نمی تواند روی این بخش از مسکن ساخته شده نیز برای پاسخ به نیازهای جدید بازار حساب کند.

همچنین با توجه به وعده وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تکمیل طرح اقدام ملی تا پایان سال 1400، این وزارتخانه باید برای پاسخگویی به تقاضای جدید طبق برآورد خود، با توجه به نیاز 400 هزار واحدی

در هر سال تا پایان سال 1400، 800 هزار واحد بسازد؛ درحالی که طرح اقدام ملی، تنها نیمی از این تعداد را پوشش می دهد. درمجموع به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی با توجه به نحوه برآورد برای ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی، دچار اشتباهاتی شده که ممکن است منجر به سیاستگذاری های متفاوت با شرایط جامعه بشود. شاید لازم است وزارت راه به همنظور سیاستگذاری هرچه بهتر، بررسی های بیشتری در این زمینه انجام دهد.

 

میزان واقعی نیاز به مسکن چقدر است؟

 

آخرین آمار از طرح جامع مسکن که توسط دولت تدبیر و امید نوشته شد، نیاز بازار مسکن را به صورت کلی به چهار دسته زیر تقسیم بندی می کند:

نیاز ناشی از کمبود مسکن: آمار به دست آماده از سرشماری سال 1395 خبر از کمبود یک میلیون و 371 هزار واحدی مسکن می دهد؛ یعنی در شرایط فعلی بعضی از خانوارهای کشور به صورت مشترک در یک واحد مسکونی زندگی می کنند یا به محل زندگی آنها نمی توان مسکن گفت. طبق این آمار تعداد خانوارهای کشور 24 میلیون و 196 هزار خانوار گزارش شده، درحالی که تعداد واحدهای مسکونی دارای سکنه در کشور 22 میلیون و 825 هزار واحد است.

نیاز ناشی از تقاضاهای جدید:بازار مسکن همواره با تقاضاهای جدیدی مواجه است که عمده آن را تقاضای ناشی از ازدواج رقم می زند. یکی از راه های برآورد تقاضای جدید بازار، محاسبه تعداد ازدواج در سال براساس میانگین ده سال اخیر است، اما نکته مهم وابستگی میزان ازدواج در کشور به شرایط اقتصادی خانواده است. این در حالی است که تامین مسکن نقش بسیار اساسی در اقتصاد خانواده دارد؛ اگر تامین مسکن به سهولت و با هزینه های کمتری ممکن شود، بی شک آمار ازدواج در کشور با رشد قابل توجهی روبه رو خواهد شد؛ بنابراین برآورد براساس میانگین تعداد ازدواج سالانه، نمی تواند نیاز ناشی از تقاضاهای جدید را پوشش دهد.

روش دیگر برآورد نیازهای جدید برای بازار مسکن، در نظر گرفتن تعداد ازدواج های ممکن در کشور است. بر همین اساس مطابق با سرشماری سال 1395، حدود 14 میلیون نفر مرد هرگز ازدواج نکرده در بازه سنی ده سال و بیشتر در کشور وجود دارد که تا سال 1405 با احتساب مرگ و میر حدود 12 میلیون نفر از آنها به سن بالای 20 سال خواهند رسید. مبتنی بر این برآورد تا سال 1405، 12 میلیون واحد مسکونی نیاز است تا پاسخگوی جمعیت جوان کشور باشد.

نیاز ناشی از بهسازی و نوسازی بافت فرسوده: بررسی های انجام شده در طرح جامع مسکن نشان می دهد، در حال حاضر در ایران بیش از 2/11 میلیون نفر در 4/76 هزار هکتار بافت فرسوده شهری زندگی می کنند. با توجه به مشکلات متعدد بافت های فرسوده، این مساله از همه جهات تبدیل به تهدید برای شهرها شده است. علاوه بر بافت فرسوده شهری، واحدهایی که به دلیل سن بالا و عدم استحکام مصالح به کار رفته، نیاز به بهسازی دارند نیز باید به آمار اضافه کرد. طبق این برآورد حداقلی، می توان گفت پنج میلیون واحد مسکونی فرسوده شهری نیازمند به بازسازی است.

در بافت روستایی، سهم واحدهای مسکونی غیرمقاوم نگران کننده تر است. به گفته عزیزا... مهدیان، معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، هم اکنون بیش از سه میلیون و 200هزار واحد روستایی غیرمقاوم در کشور وجود دارد؛ بنابراین درمجموع 2/8 میلیون واحد مسکونی کشور باید مورد بازسازی و بهسازی قرار گیرد.

نیاز ناشی از ذخیره طبیعی مسکن: به همنظور تنظیم بازار عرضه و تقاضا همواره نیاز به تعداد محدودی واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد؛ لذا به نظر می رسد که باید حدود 600 هزار واحد نیز به عنوان ذخیره بازار، در ده سال برنامه ریزی و ساخته شود.

 بنابراین تا سال 1405، بازار مسکن نیاز به ساخت 22 میلیون واحد مسکونی دارد. البته با توجه به آمار بالای خانه های خالی در کشور، دولت می تواند تنها با وضع قانون مالیات بر خانه های خالی، حداقل دو میلیون واحد از 6/2 میلیون واحد خالی از سکنه موجود در کشور را روانه بازار کند. در نتیجه نیاز بازار به تولید مسکن 20 میلیون واحد خواهد رسید.

این در حالی است که رکود صنعت ساختمان موجب شده است تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده مطابق با آمار تعداد پروانه صادره از شهرداری از سال 1395 تاکنون به سختی به یک میلیون واحد برسد؛ بنابراین هم اکنون نیاز به مسکن برای متعادل کردن عرضه و تقاضا در بازار 19 میلیون واحد مسکونی تا سال 1405 است. این یعنی سالانه چیزی حدود دو میلیون واحد مسکونی نیازمندیم.

 

* اعتماد

 

- متهم دهه هفتادی در دسترس نیست

 

اعتماد ماجرای خروج سالار آقاخانی یکی از جوان ترین متهمان اقتصادی از کشور را بررسی کرده است: نام متهم اول پرونده اخلال ارزی، نخستین بار هنگام قرائت کیفرخواست متهمان این پرونده در دادگاه برده شد. در آن هنگام گفته شد که سالار آقاخانی با معرفی میثم خدایی(مشاور محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهور) به بانک مرکزی معرفی شده است. اما حضور نیافتن این متهم در نخستین جلسه دادگاه، پرسش ها درباره او را بیشتر کرد و بر پیچیدگی های موجود در پرونده افزود.

 

گره پیچیده سالار آقاخانی

 

گفته می شود که سالار آقاخانی، جوان متولد 1370 در پشت پرده اخلال در نظام ارزی کشور حضور داشته است. تصویر یا سابقه خاصی از او وجود ندارد. تنها در چند روز گذشته بوده که فیلمی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که به او نسبت داده می شود. جوانی فربه و خندان که رو به مصاحبه کننده که از او می پرسد، آیا ثروتمندترین مرد ایران است با خنده پاسخ می دهد که این طور نیست و فقط یک صرافی دارد. اما برخی گزارش ها اصالت این ویدیو را رد می کنند و می گویند این جوان رسول آقاخانی، نماینده شرکت «اطلس جت ایرانیان» است که تا سال 95 نمایندگی «اطلس جت» ترکیه را در ایران برعهده داشته است.

اما مطرح شدن نام سالار آقاخانی محدود به این پرونده نمی شود. زمستان 96 هم نام او در کنار وحید مظلومین- معروف به سلطان سکه- و محمد سالم دیده می شود. در این پرونده محمد سالم 24 میلیارد تومان برای معامله ارز به سالار آقاخانی داده بود و گفته می شد که آقاخانی اطلاعات خرید و فروش ارز و قیمت ها را به وحید مظلومین می داد. اگر این موضوع پذیرفته شود که بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار پولی موظف به مداخله در بازار ارز بوده و برای این کار نیاز به شبکه مورد اعتمادی از صرافان داشته باید پرسید که آیا در این میان سالار آقاخانی از اعتماد بانک مرکزی سواستفاده کرده است؟ جواب این سوال را به زودی از قاضی دادگاه خواهیم شنید هرچند فعلا متهم مورد نظر در دسترس نیست. آنطور که همکاران اقتصادی ما در روزنامه توضیح دادند.در پاییز سال 96 بانک مرکزی اقدام به تزریق 160 میلیون دلار و 20 میلیون یورو به بازار کرد تا عطش تقاضا در بازار را فرو بنشاند. آنگونه که احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی و متهم ردیف دوم پرونده می گوید«این اقدام با همکاری معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات انجام شده است. (صحبت های عراقچی را در صفحه اقتصادی همین شماره روزنامه اعتماد بخوانید) مطابق کیفرخواست موجود از پرونده، بانک مرکزی این میزان ارز را میان 10 صرافی توزیع می کند؛ اما سالار آقاخانی که خود را نماینده صرافی بانک انصار(متعلق به بنیاد تعاون سپاه) معرفی می کند؛ به عنوان صراف اصلی وارد شده و 140 میلیون دلار برای فروش در بازار از بانک مرکزی دریافت می کند. البته صرافی بانک انصار در نامه ای به دادگاه همکاری با آقاخانی را تکذیب کرده است. اما به هر حال، آقاخانی از دریافت و توزیع و فروش این میزان ارزی که در اختیار داشته 331 میلیارد تومان سود به دست می آورد. تا اینکه با بازداشت او در 20 اسفند ماه 96 گفته می شود که این پول ها را برگردانده است. گفته می شود، آقاخانی پس از گزارش بانک مرکزی مبنی بر تایید او آزاد می شود. 14 مرداد ماه سال گذشته دستگاه قضایی بار دیگر او را دستگیر می کند. این بار به همراه احمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی. این بار هم بازداشت آقاخانی فقط چند ماه طول می کشد و او در 18 اسفند سال گذشته با وثیقه 15 میلیارد تومانی آزاد می شود. در جلسه اول دادگاه متهمان اخلال ارزی فقط 5 نفر حضور داشتند و جای سالار آقاخانی خالی بود و چند وقت بعد بود که خبر فرار آقاخانی از کشور دست به دست شد.

 

خروج قانونی متهم میلیون دلاری

 

با این همه اما موضوع از جهاتی دیگر نیز قابل بحث است و شاید مهم ترین نکته همان ماجرای «فرار آقاخانی» از کشور باشد. اما واقعیت این است که سالار آقاخانی فرار نکرده بلکه به طور رسمی و قانونی از کشور خارج شده است. این متهم دهه هفتادی که این روزها اخبار خروجش از کشور با عنوان «فرار متهم ردیف اول پرونده متهمان ارزی مربوط به بانک مرکزی» در خبرگزاری ها و فضای مجازی منتشر می شود اساسا کاری غیرقانونی انجام نداده است. سالار آقاخانی که متهم به «قاچاق عمده ارز به میزان یک صد و پنجاه میلیون و هشتصد هزار دلار و بیست میلیون و پانصد هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان یک صد و هجده هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم رسول سجاد، مدیر بین الملل معاونت ارزی بانک مرکزی بابت خرید یک دستگاه رنو به قیمت ۳۰ میلیون تومان، یک جفت ساعت امگا به مبلغ ۳۲ میلیون تومان، پرداخت هزینه سفر هوایی به کیش و اقامت در هتل برای نامبرده و اعضای خانواده» است، ممنوع الخروج نبوده که بخواهد برای خروج از کشور «فرار» کند. او مانند هر شهروند دیگری حق خروج از کشور را داشته است. این همان نکته ای است که برخی رسانه ها از جمله «اعتماد» پیش تر به آن پرداخته اند چراکه بنابر ادعای برخی منابع مطلع، خروج سالار آقاخان در اسفند سال گذشته رخ داده و او زمانی که آزاد شده، ممنوع الخروج نبوده است. او درنهایت به صورت قانونی در ۲۰ اسفند ماه سال گذشته و از طریق فرودگاه امام خمینی به عراق و شهر نجف رفته است.» شاید دقیقا به همین دلیل است که هیچ کدام از مسوولان قضایی که تاکنون درباره خروج آقاخانی از کشور اظهارنظر کرده اند از عنوان «فرار» استفاده نکرده اند. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در هشتمین نشست خبری خود در رابطه با شایعه فرار سالار آقاخانی از کشور گفت:«فرآیند رسیدگی به این پرونده در دادگاه در حال انجام است. متهم برای جلسه رسیدگی به دادگاه احضار شده؛ اما در جلسه حضور پیدا نکرده است. وثیقه لازم، زمان آزادی اخذ شده و اینکه اکنون کجاست ما فقط این خبر را داریم که روز دادگاه که احضار شده بود، نیامده و هم از طریق قانونی و هم از طریق وثیقه گذار پیگیر هستیم که در ادامه جلسات دادگاه حتما حاضر شود و از خود دفاع کند. در غیر این صورت دادگاه تصمیم قانونی خود را در مورد او اتخاذ خواهد کرد».

 

جوان میلیون دلاری و وثیقه ای ناچیز

 

با وجود اینکه سخنگوی دستگاه قضا از به کار بردن عبارت فرار خودداری کرد و خروج او از کشور را به عدم حضور آقاخانی در جلسات دادگاه تقلیل داد اما غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه با اشاره به عبارت فرار تاکید کرد که «نمی توان الزاما اسم همه اینها (خروج متهمان از کشور) را فرار گذاشت.» اژه ای ادامه داد: «ممکن است بعضی (از خروج متهمان از کشور) فرار باشد اما ممکن است فرد با ارایه وثیقه تعیین شده به صورت قانونی یا غیرقانونی به خارج از کشور رفته باشد؛ اگر این فرد برنگردد مسلما به ضرر خودش است و معمولا کسانی که می روند و برنمی گردند، صرف نظر از حکم غیابی که برای آنها صادر می شود ممکن است وثیقه آنها نیز ضبط شود.» اما نکته جالب توجه در این پرونده این است که وثیقه 15 میلیارد تومانی که حالا سخنگو و معاون اول قوه قضاییه از آن به عنوان حربه ای برای رفع و رجوع خروج آقاخانی از کشور استفاده می کنند با توجه به اینکه خبرآنلاین پیش از این مدعی شده که آقاخانی قبل از خروج از کشور تمام اموالش را فروخته و بعد از کشور خارج شده است تا چه اندازه می تواند بر زندگی این متهم تاثیرگذار باشد. در حالی برای متهم میلیون دلاری پرونده اختلال در بازار سکه و ارز وثیقه ای تنها به ارزش 15 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در جرایمی بسیار سبک تر شاهد وثیقه هایی به مراتب سنگین تر از این بوده ایم. برای متهم میلیون دلاری، پرداخت 15 میلیارد تومان مثل یک شوخی و بازی است و طبیعتا برای فردی با چنین ثروت بادآورده ای این ارقام بازدارنده نیستند. با این همه اما حتی با در نظر گرفتن این نکته که وثیقه تعیین شده برای متهم میلیون دلاری پرونده اختلال در بازار سکه و ارز به درستی تعیین شده است، سوالی که پیش می آید این است که اساسا متهمی در این رده و ردیف چگونه بدون ممنوع الخروجی و تنها با گذاشتن وثیقه، آزادانه خارج از زندان حضور داشته است؟! در شرایطی که بیشتر یا حتی شاید بتوان گفت، تمام متهمانی که پایشان به محاکم کشیده می شود در اولین فرصت ممنوع الخروج می شوند و می توان به سادگی لیست بلند بالایی از متهمان سیاسی و امنیتی را نام برد که چندین و چند سال در صف ممنوع الخروجان بوده و شاید حتی بعد از گذراندن دوران محکومیت شان هنوز هم ممنوع الخروج باشند. چه اتفاقی افتاده که سالار آقاخانی با این اتهامات با پرونده میلیون دلاری تنها با گذاشتن وثیقه از زندان آزاد می شود؟ شاید پاسخ این سوال همانی باشد که خاوران، وکیل تسخیری سالار آقاخانی گفته است:«نماینده دادستان در کیفرخواست گفت ایشان فراری است. در صورتی که آقای نیکو وکیل تعیینی آقای سالار آقاخانی گفت نه تنها ایشان فراری نیست بلکه با واحدها و یگان های خاصی همکاری می کند. به من این طور گفتند و من از قول ایشان نقل قول می کنم». اژه ای در توضیحاتی که روز شنبه درباره فرار آقاخانی(البته بدون نام بردن از او) مطرح کرد به او توصیه کرد که به کشور بازگردد و گفت:«طبعا متهمانی که از کشور خارج می شوند چون در زمان برگزاری جلسات دادگاه حضور ندارند، نمی توانند از خود دفاع کنند و نوعا به ضرر آنهاست و حتما به نفع آنهاست که برگردند و از خود دفاع کنند حتی اگر محکوم شوند باز هم به نفع آنهاست تا اینکه خارج از کشور باشند.» اژه ای در حالی این موضوع را مطرح می کند که اگر به قول وکیل آقاخانی او با واحدها و یگان های خاصی همکاری کند، خروج از کشور او اصلا برایش جای نگرانی ندارد و آقاخانی این کار را با هماهنگی واحدهای خاصی انجام داده که در نهایت برایش مشکلی هم ایجاد نخواهد کرد. از سوی دیگر اگر آقاخانی تصمیم به «فرار» گرفته باشد هم که طبیعتا از تبعات فرارش آگاه بوده و با در نظر گرفتن شرایطی که فرار از کشور و حضور نداشتن در دادگاه برای او ایجاد می کند، این تصمیم را گرفته است. بنابراین به نظر می رسد، توصیه به بازگشت به کشور و حضور در دادگاه به عنوان راهکاری عملی، ساده انگاری اتفاقی است که در اثر آن بار دیگر یکی از متهمان اقتصادی کشور را با پولی کلان، راهی خارج از کشور کرده است.

 

* آرمان ملی

 

- فرار متقاضیان واقعی از بازار مسکن

 

آرمان ملی درباره گرانی مسکن گزارش داده است: بازار مسکن در آستانه دوره رکود خود قرار گرفته و با کاهش شدید معاملات روبه روست. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، در تیرماه سال جاری تعداد چهار هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در شهر تهران معامله شده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶/۶۴ درصد کاهش نشان می دهد. این در حالی ست که در این ماه از شتاب رشد قیمت مسکن نیز کاسته شده و به طور میانگین، نرخ واحدهای مسکونی در تیرماه، تنها ۴/۰ درصد نسبت به ماه قبل از آن، افزایش یافته است. اما طبعا رقم میانگین ۱۳میلیون و ۳۵۰ هزار تومان برای هر متر مربع آپارتمان، نرخ بالایی محسوب می شود که بسیاری از متقاضیان واقعی مسکن را از این بازار فراری داده است.

اگرچه اوج افزایش قیمت مسکن در تابستان سال گذشته رخ داد و با التهاب بازارهای دیگر همزمان شد اما این همزمانی به معنای آن نبود که لزوما افزایش نرخ ارز و تلاطم بازارهای دیگر، دلیل افزایش نرخ مسکن است. در عین حال، کارشناسان این تحولات را بی تاثیر ندانسته اند اما همواره تاکید می کنند که افزایش نرخ مسکن از شهریورماه سال 96 آغاز شده است. بر این اساس سیگنال های رشد قیمت در سال 97، به بازار ارسال شده بود و فعالان این بازار برخلاف عموم مردم در انتظار رشد نرخ ها بودند. اما شاید بتوان گفت همزمان شدن دوره خروج از رکود مسکن با التهابات ارزی توانست شتاب بیشتری به رشد قیمت ها ببخشد و در عین حال به ضرر بازار مسکن تمام شود زیرا رشد شتابان، عرق سرد رکود را زودتر از آنچه باید بر پیشانی معاملات مسکن نشاند. در این میان برخی از صاحبان املاک توانستند در سایه انتظارات تورمی جامعه، به سرعت املاک خود را به چندبرابر قیمت گذشته به فروش برسانند و از این مسیر سود خوبی کسب کنند. اما کسانی که بیش از دیگران در این دوره متضرر شدند، متقاضیان حقیقی بازار مسکن بودند. کسانی که به مدد پس اندازها و با امید به وام و تسهیلات مسکن به دنبال خرید خانه بودند اما ناگهان با رشد فزاینده قیمت ها و گرانی روزانه مسکن مواجه شدند. در این میان برخی موفق به خرید خانه شدند و برخی نیز دوباره جا ماندند. یک کارشناس اقتصاد مسکن اخیرا مطرح کرده است که کشور سالانه به 900 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد تا کسری مسکن را جبران کرده و بازار عرضه و تقاضا را به تعادل برساند. نکته اینجاست که این رقم، معادل یارانه پنهان سالانه کشور بوده که به عقیده صاحب نظران مشمول هدررفت منابع است.

 

بازار مسکن در انتظار متقاضیان واقعی

 

از چهار ماهه اخیر به این سو به عنوان دوره رکود تورمی در بازار مسکن یاد می شود. از آن رو که قیمت ها همچنان در حال رشد بوده اما معاملات کاهش یافته و بازار در رکود فرو رفته است. اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود از معاملات مسکن در چهارماهه آغازین سال جاری از کاهش 50درصدی معاملات در این بازه زمانی خبر داده است. اکنون نیز اگرچه رشد قیمت شتاب بسیار کمتری دارد و شاید در حال متوقف شدن نیز باشد اما حقیقت آن است که خرید و فروش ملک به شدت کاهش یافته و از هیاهوی برپا شده در چندماه گذشته هیچ خبری نیست. اکثر قریب به اتفاق کارشناسان اقتصاد مسکن اعلام می کنند که دوره رکود در راه است و در سال 99 بازار مسکن رسما وارد دوره رکود می شود. البته این بدان معنا نیست که قیمت ها رشد نخواهند کرد بلکه مسکن در بطن خود افزایش قیمت ها را حفظ و انباشت کرده و به محض اتمام دوره رکود و یک نقطه عطف اقتصادی، تمامی آنها را جبران خواهد کرد. بیت اله ستاریان- کارشناس اقتصاد مسکن- در گفت وگویی که پیش از این با «آرمان ملی» داشته است در توضیح این مطلب می گوید: رکود تورمی همیشه یک مقطعی در حد یک فصل یا دو فصل اتفاق می افتد. بعد از آن، قیمت ثابت می شود. این به معنای آن نیست که قیمت افت می کند. قیمت معمولا در بازار ثابت می شود اما در باطن خود این رشد را ادامه می دهد. به این ترتیب که بلافاصله با ایجاد یک رونق در اقتصاد یا یک جرقه اقتصادی، تمام دوره رکود خود را جبران می کند و قیمت افزایش خواهد یافت. این روند پیش از این نیز در سال 91 اتفاق افتاده بود و در سال آینده نیز مجددا تکرار خواهد شد. به نظر می رسد از این پس تنها متقاضیان واقعی بازار که دارای قدرت خرید مسکن هستند به معاملات اقدام خواهند کرد و سوداگران فعلا از این بازار دور خواهند ماند.

 

کاهش قدرت خرید مسکن

 

در عین حالی که پیش بینی می شود اکنون سمت تقاضا از سفته بازی خالی شده و بازار مسکن برای متقاضیان واقعی خانه آماده است، کاهش معاملات اندکی ناامیدکننده به نظر می رسد. پیش از این در آغاز دوره رکود متقاضیان واقعی بیشتری در بازار حضور داشتند اما در این دوره، سمت تقاضا به سمت تماشا تبدیل شده است. مردمی که پیش از التهابات سال 97 امیدوار بودند با تبدیل دارایی ها، پس اندازها، پاداش خدمت و استفاده از تسهیلات بانکی می توانند پس از سال ها انتظار صاحبخانه شوند، پس از تورم بزرگ بخش مسکن، تنها به تماشای بازار نشسته اند و تمام دارایی های آنها نیز جوابگوی قیمت های سربه فلک کشیده خانه نیست. قیمت مسکن در تیرماه سال جاری بیش از 90درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. این در حالی است که قدرت خرید خانوارها به شدت کاهش یافته و با کاهش ارزش پول، توانایی تهیه کمترین مایحتاج نیز از بسیاری از خانوارها سلب شده است. در عین حال اگرچه مبلغ تسهیلات مسکن نیز قدرت خود را از دست داده و مجالی برای اثرگذاری ندارد اما از سوی دیگر هزینه خرید آن نیز افزایش داشته است. آمارها نشان می دهند هر ورق از تسهیلات مسکن در این روزها حدود 45هزار تومان داد و ستد می شود؛ به طوری که هزینه وام مسکن زوج های تهرانی حدود 10میلیون و 800هزار تومان است. در صورتی که این رقم در تیرماه حدود 10میلیون و 500هزار تومان بود. بر این اساس قیمت اوراق در طول تنها یک ماه 300هزار تومان افزایش یافته است. کارشناسان اقتصادی، تسهیلات بانکی برای تهیه مسکن را چه از نظر تعداد و چه از نظر مبلغ بی تاثیر می دانند. ستاریان به «آرمان ملی» می گوید: کل تسهیلات کشور هم راهکار نخواهد بود. زیرا موضوعی که ما درباره آن صحبت می کنیم، در حقیقت یک کسری بسیار عظیم در بخش مسکن است. تسهیلات می تواند به 10هزار، 50هزار یا 100هزار فرد و مورد تعلق بگیرد. بیش از اینکه نمی توانند تسهیلات بدهند؛ این 100هزار مورد در مقابل یک میلیون و 400هزار واحد مسکونی مورد نیاز ما چقدر کارآمد است؟ اکنون ما سالانه بیش از یک میلیون واحد مسکونی کسری داریم تا بتوانیم نیاز رو به رشد بازار مسکن را پاسخ دهیم. اگر پیک تولید واحد مسکونی را در سال یک میلیون تعداد هم فرض کنیم، این میزان تسهیلات در مقابل آن، اصلا قابل بحث نیست. صاحب نظران توصیه می کنند که دولت باید به جای افزایش نرخ تسهیلات به دنبال راهکارهایی برای افزایش قدرت خرید مردم از یکسو و تولید و تامین مسکن مورد نیاز سالانه از سوی دیگر باشد تا بتواند بازار مسکن را متعادل کند.