پنجشنبه 10 مهر 1399
تاریخ : شنبه 16 شهريور 1398
کد 2527

ایسنا - تبریز : گزارش ایسنا از نشست علمی "تبیین حقایق و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع قره باغ"

نشست علمی "تبیین حقایق و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع قره باغ" با حضور جمعی از اساتید، متخصصان و شاهدان عینی ماجرای قره باغ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز برگزار شد.
نشست علمی "تبیین حقایق و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع قره باغ" با حضور جمعی از اساتید، متخصصان و شاهدان عینی ماجرای قره باغ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز برگزار شد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس در این نشست، با تاکید بر این که حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در رابطه با قره باغ همواره پشت مردم آذربایجان بوده و به اشکال مختلف مادی و معنوی حمایت کرده است، اظهار کرد: اما استراتژی آمریکا و رژیم صهیونیستی این بود که وحدت و پیمان مودتی بین ایران و جمهوری آذربایجان اتفاق نیافتد، در این رابطه نیز برنامه ریزی هایی کرده و سعی داشتند هر اقدام مثبتی که توسط جمهوری اسلامی ایران در ماجرای قره باغ انجام می شد را به نحوی تضعیف و تخریب کنند.
 
محمداسماعیل سعیدی در این خصوص ادامه داد: آمریکا و رژیم صهیونیستی در این رابطه نیز کارهایی را انجام می دادند و زمانی که هنوز درگیری ها وسعت پیدا نکرده بود، سعی می کردند پایه های حضور ایران را در جمهوری آذربایجان بطور کامل قطع کنند و حتی در بین افکار عمومی نیز چنین سیاستی را دنبال می کردند؛ بخشی از این سیاست را بطور مستقیم و بخشی نیز بصورت غیرمستقیم پیاده می کردند.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش به کمک های نوع دوستانه ایران به کشور آذربایجان در درگیری های قره باغ اشاره کرد و گفت: ایران تنها کشوری بود که در اولین لحظه، ورود کرده و ارمنستان را تهدید کرد که اگر پیشروی را ادامه دهد، برخورد خواهد کرد. مقامات نظامی کشور نیز بر این موضوع تاکید کردند و این اولتیماتوم یکی از دلایل توقف پیشروی ارمنستان در یک نقطه بود.
 
اسکان ۱۰۰ هزار نفر از مردم آذربایجان در ایران
 
وی خاطرنشان کرد: در درگیری های قره باغ، جمعیت کثیری از جمهوری آذربایجان به ایران آمده بودند که به تعداد کثیری چادر و امکانات و... برده و برای ۱۰۰ هزار نفر از مردمی که در نتیجه این جنگ آواره شده و به ایران پناه آورده بودند، اسکان داده شد. حتی این منطقه به حسینیه و مرکز امدادی نیز تجهیز شد و مردم جنگ زده در مکانی امن اسکان یافتند.
 
سعیدی در بخش دیگری از سخنانش به حمایت های ایران از کشور آذربایجان در برهه های مختلف اشاره کرد و افزود: درگیری های داخلی آذربایجان(پیش از تشکیل دولت مرکزی) را به خاطر داریم و یادمان نرفته که در نخجوان چه اتفاقاتی می افتاد و درگیری های شدیدی در شهرهای مختلف آذربایجان جریان داشت، مگر در آذربایجان، دولت وجود داشت؟ آذربایجان در آن زمان به ایجاد دولت مرکزی مقتدری نیاز داشت که بتواند به اوضاع سروسامان دهد؛ غیر از ایران کدام کشور به ایجاد چنین حکومتی کمک کرد تا اوضاع آذربایجان سامان یابد؟
 
وی در ادامه تاکید کرد: در موضوع قره باغ باید از ظرفیت مردم استفاده می شد تا با روحیه مقاومت و ایستادگی در برابر اشغالگران دفاع کنند، چنانچه ایران در جنگ تحمیلی با ورود نیروهای مردمی با روحیه استقامت به پیروزی رسید؛ جمهوری اسلامی ایران در این رابطه نیز به کمک قره باغ شتافت و مستشاران ایرانی پای کار آمدند؛ کارها خوب پیش می رفت و زمینه برای تربیت نیروهای مخلص و نابی که در مقابل اشتغالگران بایستند، فراهم شده بود که آمریکا و رژیم صهیونیستی حساسیت نشان داده و بلافاصله ورود کردند.
 
وی در این رابطه افزود: بر این اساس، سرویس امنیتی آذربایجان با فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی یک سری اطلاعات غلط در اختیار مسئولان قرار داده و کار را به جایی رساندند که ما به نیروهای مستشاری خود اطلاع دادیم که ظرف ۱۰ دقیقه از آذربایجان خارج شوند و اگر ۱۰ دقیقه دیرتر هواپیما خارج می شد، نیروهای مستشاری ما دستگیر می شدند.
 
نماینده مردم تبریز متذکر شد: از پیشنهاد به کمک تسلیحاتی گرفته تا طراحی عملیات و حتی فرماندهی عملیات، همه را به کشور آذربایجان اعلام کردیم ولی شدیدا مقاومت کردند، البته کمک ها در ابتدا خوب پیش می رفت اما بعدا مسئولان آذربایجان پس زدند و مقاومت کردند.
 
وی تشریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با سخاوت تمام آماده بود تا از تمام ظرفیت هایش برای رهایی قره باغ از اشغال، استفاده کند و عملا هم ورود کرده و حمایت مادی (ارسال مواد غذایی و...) و معنوی بسیاری کرد. در مقاطع مختلف نیز هرگز از امکانات و کمک ها دریغ نکرد.
 
ایجاد جاده مرزی ارس برای حمایت از نخجوان
 
وی در ادامه به فلسفه ایجاد "جاده مرزی ارس" اشاره کرد و افزود: پیش از احداث جاده مرزی، از طریق قاطر و با پای پیاده در آن مسیر تردد می شد و به سختی فراوان، بار و... منتقل می شد؛ زمانی که راه آهن را زده و راه ها را نیز بستند، نخجوان در حصار افتاد و در شرایطی که تنفسگاه نخجوان قطع شده بود، ایران هزینه های بسیاری کرد و با متلاشی کردن کوه، جاده مرزی ارس را علی رغم تبعات امنیتی و... احداث کرد تا نخجوان از محاصره خارج شده و رفت و آمدها آسان تر شود.
 
سعیدی تشریح کرد: امروز نیز این ما هستیم که به جمهوری آذربایجان پیشنهاد دادیم که راه آهن احیا شود و علی رغم این که منفعت بسیاری برایشان دارد اما پیشقدم نمی شوند.
 
وی در خاتمه با بیان این که جمهوری اسلامی ایران هرگز کوچکترین کوتاهی در مسئله قره باغ نکرده است، تاکید کرد: ما از هرجهت آماده کمک رسانی به آذربایجان بودیم تا موضوع قره باغ حل شود اما متاسفانه سیاست های نظام سلطه جهانی و گاه تاثیرپذیری دولت مرکزی آذربایجان از این سیاست ها باعث شده تا کمک های ما را پس بزنند.
 
مقابله با اشغال گران با تمسک به مکتب امام حسین(ع)
 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان نیز در این نشست علمی با بیان این که دفاع از مظلومیت از آرمان های امام حسین(ع) است، افزود: وظیفه شیعیان ایستادگی در برابر ظلم بوده و اگر در جایی موفق نشدیم باید بدانیم که از فرهنگ ایثار و مقاومت دور افتاده ایم.
 
عزیز جوانپور با تاکید بر این که پیروزی هایی که امروز در منطقه (در سوریه، عراق و...) محقق شده در نتیجه تبعیت از مکتب امام حسین(ع) بوده است، گفت: همه از اشغال قره باغ ناراحتیم و فرقی ندارد که فلسطین باشد یا قره باغ بلکه اشغال گری در هرکجای دنیا که باشد، محکوم است.
 
برگزاری نشست های علمی برای تبیین حقایق و روشنگری
 
عضو هیات علمی دانشگاه تبریز نیز در این نشست علمی با بیان این که تحریف هایی که در مورد نقش ایران در موضوع قره باغ می شود، ثمره دستان غرض آلودی بوده که منشا عمده ی آن دست رژیم کودک کش صهیونیستی در برخی رسانه های منطقه است، افزود: این نشست های علمی برای پاسخ دادن به این تحریف ها و تبیین حقایق برگزار می شود.
 
محمدعلی متفکرآزاد با تاکید بر این که امام حسین(ع) مظهر آزادگی، مقاومت و تسلیم نشدن در مقابل دشمن است، افزود: اگر بخواهیم مسلمانان در هرکجای دنیا، اشغال گران را از سرزمین خود بیرون کنند، این امر با تمسک بر نام و راه حسین بن علی(ع)می توانند محقق شود.
 
وی افزود: آنانی که در منطقه اجازه می دهند پهپادهای رژیم صهیونیستی از مرزهایشان رد شده و نیروهای اسلامی و انقلابی را در سرزمین های اسلامی بمباران کنند، بهتر است به جای این کارها، عاشقان حسین(ع) را آزاد کرده و به آنان بال و پر دهند، از این طریق هم قره باغ و همچنین فلسطین، نیجریه و کشمیر و... نیز آزاد می شوند.
 
۸۵درصد مردم آذربایجان شیعه هستند
 
مسلم اورنگی، رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان نیز در این نشست علمی با تاکید بر این که جمهوری آذربایجان دومین کشور شیعه نشین بوده که ۹۹ درصد جمعیت آن مسلمان بوده و همچنین ۸۵ درصد جمعیت آن شیعه هستند، افزود: کافی است برای درک نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در موضوع قره باغ، پای خاطرات افرادی چون سردار نوعی اقدم که در جریان آن حضور داشته اند بنشینیم تا از نقش آفرینی نیروهای ایرانی در موضوع قره باغ مطلع شویم.
 
باید "قره باغ" را به موضوع جهان اسلام بدل کنیم
 
استاد دانشگاه پیام نور تبریز نیز در این نشست علمی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران و به ویژه چهار استان آذری آن، با جان و دل از قره باغ حمایت و دفاع می کنند، افزود: هرکس در این خصوص مناقشه کند از قانون اساسی ایران بی اطلاع است، چراکه ایران اسلامی در هرکجای دنیا که تهاجم و اشغال گری باشد، آن را محکوم می کند.
 
میکائیل جمال پور با بیان این که باید قره باغ را به موضوعی برای جهان اسلام قرار دهیم تا همه مسلمانان آن را مطالبه کنند، افزود: باید حساسیت نسبت به قره باغ را زیاد کرده و این موضوع را در سطح بین الملل مطرح کنیم.
 
هنوز هم اسناد کمک های ایران منتشر نشده است
 
یک فعال رسانه ای نیز در این نشست با ارائه مقاله خود، کمک رسانی های ایران در ماجرای قره باغ را در هفت عنوان مورد اشاره قرار داد و گفت: اسناد کمک های ایران در جنگ قره باغ به جمهوری آذربایجان، هنوز هم از آرشیو محرمانه سازمان های نظامی و دیپلماتیک آذربایجان بیرون نیامده و معلوم نیست چه زمانی تصمیم بر انتشار این اسناد گرفته شود؛ این عدم انتشار باعث شده تا سوء استفاده هایی علیه کمک های جمهوری اسلامی ایران در این رابطه شود.
 
حامد حامدی خسروشاهی با تشریح کمک های ایران به آذربایجان در جنگ قره باغ، افزود: حمایت شخص اول کشور از قره باغ در منویات مختلف، صدور فتوای جهاد توسط مراجع تقلید، حمایت از قره باغ در طول جنگ در تربیون های نماز جمعه کشور و... از جمله کمک های معنوی ایران بود.
 
وی افزود: در حوزه دیپلماتیک نیز جمهوری اسلامی ایران از اولین روز اشغال بر تمامیت ارضی آذربایجان تاکید کرده و خواهان حل این موضوع از طریق مذاکره بود و همچنین میانجیگری های بسیاری نیز در این رابطه اعمال کردند.
 
وی با ارائه مطالبی، کمک های تسلیحاتی، کمک های مادی، کمک های مستشاری و آموزش نیروها و طراحی عملیات، احداث جاده مرزی کنار ارس و... را از دیگر عناوین حمایت های ایران در این رابطه عنوان کرد و به تشریح هریک پرداخت.
 
در ادامه نشست، آقای نقیب، فرماندار وقت مغان که از شاهدان عینی ماجرای قره باغ بود، به بیان خاطراتی در این رابطه پرداخت.
 
این نشست علمی به همت سازمان بسیج فرهنگیان استان، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تبریز و موسسه آران برگزار شد.