جمعه 2 اسفند 1398
تاریخ : سه شنبه 8 بهمن 1398
کد 2566

نظر ۴۰ نماینده درباره طرح شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات

به نقل از خبر گزاری خبر آنلاین
تسنیم نوشت:پس از پیگیری‌های مکرر رسانه‌ها و افکار عمومی سرانجام جمعی از نمایندگان مجلس طرحی را با دو فوریت برای شفافیت مالی کاندیداها به هیئت رئیسه ارائه کردند. حالا مجلس با یک آزمون مهم صداقت مواجه است که آیا این طرح را در زمان مقتضی تصویب می‌کند؟
چگونگی تأمین هزینه‌های انتخاباتی و منابع مالی داوطلبان و نحوه هزینه‌کرد آن، موضوعی است که طی سالهای گذشته به یک دغدغه‌ی جدی برای کشور تبدیل شده بود و حتی شورای نگهبان نیز بارها با تایید این خلأ قانونی تاکید می‌کرد که باید مجلس در این باره قانونی تصویب کند.  هرچند مجلس تا کنون در این زمینه قانون مناسبی تهیه نکرده بود و خلأ قانونی در این زمینه کاملاً مشهود بود، اما اخیراً ۲۱۴ نماینده مجلس طرحی را با قید ۲ فوریت به هیئت رئیسه ارائه کرده‌اند.
هرچند به این طرح می‌توان ایراداتی گرفت و آن را تکمیل کرد، با این حال همین کار نیز قدم  مهم روبه‌جلویی است؛ با این حال مسئله‌ مهم پیش رو آن است که آیا مجلس در این آزمون صداقت موفق خواهد بود یا نه؟ و آیا مجلس این طرح را در همین دوره مصوب می‌کند تا در انتخابات اسفندماه کاربرد داشته باشد؟
در این میان نگرانی که وجود دارد این است که برخی از نمایندگان پس از تدوین یک طرح آن را امضا می‌کنند اما در صحن علنی مجلس در زمان رای‌گیری برای تصویب، به آن طرح رای نمی‌دهند که نمونه بارز این موضوع درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان به وضوح دیده شد، به همین دلیل در جدول زیر نظر ۴۰ نماینده با گرایش‌های مختلف سیاسی را درباره این طرح جویا شده‌ایم و از آنها پرسیده شده که آیا در صحن علنی پارلمان هم به این طرح رای خواهند داد یا خیر؟
نظر دکتر نماینده مردم شریف تبریز، آذرشهر و اسکو