يکشنبه 5 بهمن 1399
تاریخ : سه شنبه 22 بهمن 1398
کد 2601

نماینده مردم تبریز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه؛

سعیدی : چه کسانی امضای استیضاح وزیر ورزش را پس گرفتند؟

به گزارش آناج، محمد اسماعیل سعیدی در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص بودجه سال 99 اظهار داشت: متاسفانه بودجه‌ای که دولت برای سال 99 قرار داده است چهل درصد غیرقابل تحقق است؛ هم پیش بینی فروش نفت زیر ۵۰۰ هزار بشکه است و هم اوراقی که منتشر می‌شود ما را دچار مشکل خواهد کرد.
وی ادامه داد: اوراقی که در بودجه سال ۹۹ آمده نسل‌های آینده را مقروض می‌کند و علاوه بر آن پیمانکارانی که این اوراق را دریافت می‌کنند به دلیل پرداخت نقدی حقوق کارگران مجبور خواهند شد این اوراق را زودتر و زیر قیمت به فروش برسانند که همین مساله مشکل ایجاد خواهد کرد.
نماینده مردم تبریز، اسکو وآذرشهر در خصوص وضعیت عمرانی در بودجه گفت: استان ما جز استان‌هایی است که پروژه عمرانی نیمه تمام زیادی دارد و به همین دلیل نمایندگان تلاش کردند تا بودجه عمرانی استان افزایش پیدا کند.
وی با اشاره به کاهش بودجه فرهنگی نیز عنوان کرد: در بخش فرهنگی نیز بودجه فرهنگی استان و حتی کشور متاسفانه کاهشی بود و حتی علی‌رغم قول‌هایی که داده بودند در سال ۹۹ بودجه فرهنگی کاهشی بوده است.
سعیدی در پاسخ به این سوال که برای جذب بودجه استان در کمیسیون تلفیق چه تلاشی داشته‌اید، ابراز داشت: در کمیسیون تلفیق نگاه ملی و مصوبات کمیسیون به صورت ملی است اما از ظرفیت‌های استانی غافل نیستیم و برای جذب اعتبارات وارد عمل شدیم.
وی در پاسخ به این مساله که ماجرای استعفای روحانی چرا به وجود آمده است، تشریح کرد: در کمیسیون تلفیق نظر بر این بود که به دلیل اشکالات متعدد به کلیات بودجه رای منفی بدهند تا دولت آن را اصلاح کند اما نوبخت وقتی مساله را فهمید، اعلام کرد که بهتر است بودجه رای بیاورد و اگر بوجه تصویب نشود؛ رییس جمهور به خانه رفته و استعفا خواهد داد!
این نماینده مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار آناج،درباره سرنوشت واگذاری‌هایی مانند ماشین‌سازی و ایران ایرتور عنوان کرد: در خصوص ماشین سازی از آنجایی که کاملا در جریان ماجرا و پیگیر بودم از ابتدا اعلام کردیم که هم در واگذاری اشکال وجود دارد، هم فرد اهلیت ندارد و هم پولی که به عنوان پیش پرداخت بود؛ مشکوک است.
وی ادامه داد: فردی که ماشین‌سازی را خریداری کرده بود با ۲۰۰ ثبت سفارش توانسته بود از بانک مرکزی ۵۰۰ میلیون دلار پول بگیرد و شبکه ای ایجاد کرده بودند که وقتی این اطلاعات را به دستگاه‌های امنیتی دادیم؛ بعد از بررسی مشخص شد یافته‌ها درست و پول نامشروع بوده است. در کنار این تخلفات جالب بود که ماشین‌سازی را با ما به تفاوت 300 میلیاردی به این فرد واگذار کرده بودند!
سعیدی درباره این تخلفات ابراز داشت: در خصوص این تخلفات به عنوان اولین نماینده مصاحبه انجام دادم و زد و بندها را اعلام کردم وکه نهایتا این فرد دستگیر، به پرونده رسیدگی و خلع ید صورت گرفت. بعد از این اتفاقات ماشین‌سازی به وزارت رفاه برگشت و اخیرا نیز وزارت رفاه می‌خواهد آن را به مدت 9 ماه به گسترش صنایع بدهد! آیا قرار است که در این 9 ماه معجزه‌ای رخ بدهد؟ به نظر می‌رسد این مساله نیز دچار مشکل خواهد شد. درباره سایر خصوصی‌سازی‌ها نیز در تحقیق و تفحص پیگیر هستیم.
وی درباره لیست ائتلاف نیروهای انقلابی نیز عنوان کرد: این لیست هنوز تکمیل نشده و اشکال اساسی این است که همیشه اعلام لیست ائتلافی به قدری زمانبر شده که کاندیداها برای راه‌اندازی ستاد یا متوقف می‌شوند و یا به تنهایی ادامه می‌دهند. متاسفانه هر دوره این اتفاق رخ می‌دهد و فعلا منتظر تکمیل شدن لیست هستم تا نظر نهایی را اعلام کنم.
ن
ماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در خصوص عملکرد مجلس دهم به خصوص درباره موضوع بنزین و انتقادات به آن اظهار داشت: نظر ما این بود که سهمیه بنزین به جای خودرو به اشخاص داده شود و دولت هم قیمت فوب خلیج فارس آن را از حساب کسانی که نمی‌خواهند برداشته و پولش را به مردم بدهد و مازادش را صادر کند که متاسفانه این طرح‌ رای نیاورد و مجلس از این منظر کارنامه منفی داشته است.
وی ادامه داد: در بودجه نیز تصمیم این بود که به جای اینکه اوراق به پیمانکاران بدهند که با توجه به زمان نقد گشتن اوراق تحرک پروژه کم می‌شود به پیمانکاران نفت بدهید؛ به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از انتشار اوراقانحصار فروش نفت و فرآورده آن نیز کاهش پیدا می‌کند. البته اعلام کردیم که تضمین‌هایی وجود داشته باشد که ماجرای بابک زنجانی رخ ندهد.
سعیدی درباره افزایش درآمد دولت از مالیات‌ها نیز گفت: در بودجه سال 99 بنا شده است کسانی که خودرو میلیاردی و مسکن بالای 10 میلیارد دارند مشمول مالیات شوند و دریافت مالیات از مسکن خالی مالی نیز تصویب شد تا یقه سفیدانی که گردش پول در دست آنان است و مالیات نمی‌دهند، مالیاتشان پرداخت شود.
وی درباره مشکلات پیش آمده در ورزشگاه‌ها و عملکرد نمایندگان استان یادآور شد: در بحث ورزش اقدامات خوبی انجام شد و نمایندگان وزارت ورزش را ملزم به تشکیل کمیته صیانت از ارزش‌های اخلاقی و رفتاری در وزشگاه‌ها کردند تا بداخلاقی‌ها کاهش پیدا کند. همچنین بنا شد که تجهیزاتی در ورزشگاه‌ها مستقر شود تا برخوردهای فیزیکی که موجب تحریک هواداران می‌شود، کاهش پیدا کند و به جای آن افرادی که در ورزشگاه‌ها شعارهای ضداقوام می‌دهند و باعث تحریک قومیت‌ها می‌شوند با این تجهیزات شناسایی شوند.
عضو کمیسیون تلفیق درباره ماجرای استیضاح وزیر ورزش نیز تصریح کرد: در خصوص تراکتور هر بازی که رخ داد و مشکلی برای این تیم پیش آمد، بلافاصله جلسه تشکیل داده وزارت ورزش را ملزم به پیگیری کردیم که مستندان این امر موجود است. در ماجرای استیضاح وزیر ورزش جزء معدود کسانی بودم که تا آخر پای استیضاح ماندم اما برخی نمایندگان با پس گرفتن امضایشان استیضاح را از حدنصاب انداختند.
وی درباره شایعه حذف بودجه احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد: بودجه‌ای که در سالهای گذشته برای احیای دریاچه ارومیه تصویب شد، بسیار کم بود و با پیگیری‌های بسیاری که داشتم ۸۰ میلیارد تومان از برنامه و بودجه برای آب و فاضلاب که مجری طرح احیا بود دریافت کردم اما متاسفانه دولت دریاچه ارومیه را جز اولویت‌ها نمی‌داند و اگرچه می‌گویند که اگر دولت نبود دریاچه ارومیه خشک می‌شد اما عملا هیچ کاری انجام نمی‌دهد.
سعیدی معیشت و اشتغال را اولویت استان دانست و خاطرنشان کرد: توزیع ثروت در حال حاضر عدالت محور نیست و یک به 16 است و اگر اصلاح نشود هرساله ثروت، اغنیا 16 برابر می‌شود در حالیکه ثروت فقرا یک برابر افزایش می‌یابد!
وی درباره هدایت نقدینگی در جامعه برای تولید و اشتغال اظهار داشت: در حال حاضر میزان نقدینگی ۲۰،۰۰۰ هزار میلیارد است و این نقدینگی یک روز به سمت بازار سکه، یک روز به سمت بازار مسکن و یک روز هم به سمت ارز می‌رود. در حالیکه اگر ۳۰۰۰۰۰ هزار میلیارد را به سمت سرمایه‌گذاری هدایت کنیم هم اشتغال و هم اقتصاد از رکود خارج و سطح درآمد مردم افزایش پیدا می‌کند.