جمعه 24 مرداد 1399
تاریخ : دوشنبه 18 شهريور 1392
کد 461

نبود عدالت بهداشتي و درماني در تبريز

به قلم : مهندس سعیدی

بهداشت و درمان در تبريز با مشكلات متعددي روبه‌روست و وضعيت مناسبي نداردو در اين ميان بيمه‌هاي مختلف نيز خاصيت خود را از دست داده‌اند و در كنار اين امر زير ميزي به معضلي متداول تبديل شده است .

نبود دارو و هزينه‌هاي زياد درمان در تبريز سبب شده شهروندان تبريزي نتوانند به صورت عادلانه از امكانات بهداشت و درمان برخوردار شوند و اگر كسي توان مالي مناسبي نداشته باشد بايد شرايط را تحمل كند. اين در حالي‌است كه بر اساس قانون بهره‌مندي از امكانات عادلانه بهداشتي و درماني حق همه شهروندان است، بنابراين اين امر بايد مورد توجه مسئولان استاني و كشوري قرار گيرد. در حال حاضر شهروندان تبريزي از كمبود امكانات و تجهيزات بهداشت و درمان گلايه‌مند هستند و عوامل مختلفي سبب بروز چنين گلايه‌اي شده است. دولت قبل وعده‌هاي زيادي براي رفع اين مشكلات داد اما هيچ‌كدام از وعده‌هايش براي برقراري عدالت در سلامت محقق نشد و ارتقايي در وضعيت بهداشت و درمان تبريز ايجاد نشد. تاكنون براي رفع مشكلات بهداشت و درمان تبريز تاكيدات فراواني صورت گرفته اما هيچ مسئولي به آن توجه نداشته است. در حالي‌كه بايد شرايطي در جامعه ايجاد شود كه شهروندان دغدغه‌اي به جز بيماري خود نداشته باشند نه اينكه يك بيمار استرس هزينه درمان يا اضطراب پيدا كردن داروي مورد نياز خود را داشته باشد. اكنون برخي از طرح‌هاي بهداشت و درمان به دليل كمبود اعتبار بر زمين مانده است كه نمونه آن بيمارستان آذرشهر است كه به دليل نبود اعتبار كافي همچنان نيمه‌كاره و بلاتكليف رها شده است .

چند مركز درماني ديگر نيز قرار بود تكميل شود اما هنوز نيمه‌كاره است در صورتي كه شهروندان آن منطقه به شدت نيازمند خدمات بهداشتي و درماني هستند. برخي از مراكز درماني تبريز نيز با كمبود متخصص و فرسودگي مواجه‌اند. بازسازي و تجهيز مراكز بهداشت و درماني تبريز بايد مورد توجه متوليان بهداشت و درمان قرار گيرد. اكنون مهم‌ترين معضل و مشكلي كه شهروندان تبريزي با آن مواجه هستند كمبود متخصص است كه بايد اولويت اول مسئولان قرار گيرد تا اين كمبود را جبران كنند. بحث ديگري كه بايد مورد توجه مسئولان استان باشد بيمارستان امام خميني(ره) تبريز است كه اين مركز درماني در زلزله ارسباران با مشكلاتي مواجه شد و مدتي هم اين بيمارستان تخليه شد اما همچنان براي احيا و بازسازي آن تعلل صورت مي‌گيرد. با توجه به ميزان مراجعات بايد هر چه سريع‌تر بازسازي و احياي اين بيمارستان مورد توجه قرار گيرد تا مقداري از نيازهاي شهروندان تبريز رفع شود. اميدواريم در دولت تدبير و اميد همه افراد جامعه به صورت عادلانه از امكانات و تجهيزات بهداشت و درماني برخوردار شوند .